Na snímke guvernér NBS Peter Kažimír počas tlačovej konferencie na tému: "Obnova Európy po pandémii COVID-19 "TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Bankám k rekordnému zisku pomohlo, že Kažimír spochybnil Fica

09.11.2021, 23:00
Aj keď finančné domy poskytovali úvery v rekordných hodnotách, vyšší zisk mal inú príčinu.

Hoci známy aforizmus hovorí, že banka vám požičia, len ak si požičať nepotrebujete, zdá sa, že práve banky boli počas pandémie „kamarátom do nepohody“. Ako ešte v máji upozornil regulátor NBS: „Napriek neistote, výraznou mierou pomohli financovať výpadky tržieb podnikov.“ V Správe o finančnej stabilite dodali, že „tok úverov podnikom zasiahla prvá vlna len dočasne, v druhej vlne bol dokonca mierne rýchlejší ako pred krízou“.

Hoci dnes stojíme pred treťou vlnou pandémie, ktorej dosahy je ťažké zadefinovať, banky sa s doterajšou situáciou vyrovnali dobre. Vidieť to aj pri financovaní domácnosti. I keď napríklad spotrebné úvery klesli, hypotéky akoby si krízu ani len nevšimli. A hoci lacné úvery zarábajú aj pre silný konkurenčný boj bankám čoraz menej, profit rástol. Celý sektor vykázal za prvých deväť mesiacov zisk 569 miliónov eur, čo je najviac za posledných 10 rokov.

Finančný riaditeľ a člen Predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský však oponuje, že reálnejší obraz dostaneme, až keď porovnáme dlhšie obdobie, prípadne vyhodnotíme roky 2020 a 2021 spoločne. „Potom sa ukazuje, že bankový sektor sa vracia so ziskovosťou na štandardné čísla. Na ich dosiahnutie pritom potrebuje robiť viac biznisu.“ Nielen on, ale aj ďalší bankári spomínajú ako dôležité krížové predaje poistenia či podielových fondov prostredníctvom pobočkovej siete.

To vidieť aj na podrobnejších číslach, keď dlhodobo klesá čistý úrokový výnos, no rastú výnosy z poplatkov a provízií. Pomohlo aj rozpúšťanie rezerv či stopka pre bankový odvod, ktorý finančné domy od minulého roka nemusia platiť.

Rošády top hráčov
S istou dávkou nadľahčenia môžeme povedať, že kým významná...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 04:06