Milión hektárov štátnych lesov, čo je asi polovica zalesneného územia Slovenska, bude aj naďalej spravovať rezort pôdohospodárstva. Neprejdú pod ministerstvo životného prostredia, ako si to želá prezident republiky Ivan Gašparovič. Tento názor prezentuje už niekoľko rokov. Nedávno sa o tom rozprával aj s ministrom životného prostredia Jaroslavom Izákom.
"Nie je dobré, ak sa hovorí o susedovej záhrade bez suseda," reagoval včera minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Upozornil, že ak by sa mali lesy presunúť do rezortu životného prostredia, musel by sa najprv zmeniť kompetenčný zákon. O tom by však najprv rokovala koalícia, čo však nemá v programe. Jureňa reagoval aj na rozhovor, ktorý poskytol Gašparovič Slovenskému rozhlasu. Prezident sa v ňom zmienil aj o poľovnom revíre pre svoju kanceláriu.
Vtedy áno, teraz nie?
Lesy sú prirodzenou súčasťou životného prostredia. Preto by podľa hovorcu prezidenta Mareka Trubača mali byť "pod jednou strechou" s vodným hospodárstvom, ktoré patrí rezortu životného prostredia. "Je to štandardné. Takéto jednotné ministerstvá sú v zahraničí bežné. Prezident však nehovorí, že zmena v spravovaní lesov sa musí urobiť okamžite."
Jureňa vyjadrením naznačil, že Gašparovič otvára tému, o ktorej s rezortom pôdohospodárstva nerokoval. To je síce pravda, ale Trubač pripomína, že počas nástupnej audiencie s názorom hlavy štátu súhlasil. "Bolo to v júli 2006, keď sedeli osamote za jedným stolom a pán minister rozprával o predstave, ako chce riadiť rezort."
S lesmi netreba hýbať
Podľa bývalého námestníka predsedu Slovenskej komisie pre životné prostredie (predchodkyne ministerstva životného prostredia) Jozefa Smreka, presun lesov do správy rezortu životného prostredia by nebol správny. "Nie som za to, aby boli začlenené do tohto ministerstva. Lesy SR ako štátny podnik robia hospodársku činnosť. Drevo treba ťažiť, predávať a robiť aj pestovateľskú činnosť. Ministerstvo životného prostredia by sa nemalo starať o ekonomiku lesného hospodárstva." Bolo by však vhodné, keby schvaľovalo lesné hospodárske plány. Malo by pôsobiť ako nezávislá inštitúcia s jedinou povinnosťou - minimalizovať negatívne dôsledky ľudskej činnosti na prírodu.
Minister životného prostredia Jaroslav Izák sa prípadným prechodom lesov pod správu svojho rezortu nezaoberá, ale zároveň sa tomu nebráni. "Nie je to jeho odborná ani stranícka agenda," tvrdí hovorca ministerstva Peter Višváder.
Bez vlastného revíru
Jureňa nesúhlasí s Gašparovičom ani v tom, aby prezidentská kancelária mala svoj poľovný revír. Hoci na poľovačkách sa podľa hlavy štátu dá s hosťami vyriešiť veľa vecí a neraz lepšie, ako pri zelenom stole. "Rozhovory a obchod sa robia aj pri golfe, tenise či v reštaurácii... Je dôvod, aby prezidentská kancelária mala aj golfové ihrisko? Bude mať aj tenisové? Ak k nám príde niektorý prezident, ktorý si rád zabehá, vyčleníme aj kúsok bežeckej dráhy?" pýta sa Jureňa.
Prezident však podľa Trubača nikdy nežiadal a ani nepožiada pre seba či kanceláriu prezidenta o poľovný revír. Slová, ktoré o ňom odzneli v rozhovore pre Slovenský rozhlas "boli v kontexte otázok na jeho údajné poľovačky, keď uviedol, že je štandardné, ak sa na reprezentačné účely štátu revír vyčlení". Prezident podľa Trubača pre seba revír nepotrebuje. Má dostatok pozvánok na poľovačky a keby chcel, môže si vybrať. "Mohol by na ne chodiť veľmi často, ale nechodí."
Poľovačky môžu byť v Topoľčiankach
Hoci prezident Ivan Gašparovič nepožiada o pridelenie poľovného revíru pre kanceláriu prezidenta, štátny podnik Lesy SR, ktoré patria do rezortu pôdohospodárstva, sú pripravené poskytnúť ho pre potreby štátnej reprezentácie. Mohol by ho takvyužívať nielen prezident republiky a jeho oficiálni hostia, ale aj ďalší predstavitelia republiky a ich hostia. "V prípade, že sa ministerstvo pôdohospodárstva ako náš zriaďovateľ dohodne s prezidentskou kanceláriou, Lesy SR sú pripravené organizovať poľovačky pre účely štátnej reprezentácie," uviedol pre HN hovorca Lesov SR Peter Gogola. Týmto revírom by bola Veľká zvernica v Topoľčiankach, ktorá má rozlohu 11 000 hektárov.
Lesy SR majú podľa Gogolu najkvalitnejšie chovy zvierat a najlepšie vyškolených profesionálov. Spravujú len 135 revírov, čo je sedem percent z ich celkového počtu na Slovensku, ale z poplakov za odstrel zveri im pripadá až 60 percent.