V poslednom období dochádza k zintenzívneniu bilaterálnej spolupráce s Ruskou federáciou, čo potvrdzuje aj oficiálna návšteva premiéra Roberta Fica v Moskve. Ako hodnotíte prínos tejto spolupráce?
-- Ruská federácia je strategickým partnerom Európskej únie, je strategickým partnerom Slovenska. Je to dané realitami, či už v energetickej oblasti, hospodárskej, ale napríklad aj v dopravnej. Nič sa na tom pre nás nezmení ani v budúcnosti. Z tohto pohľadu návšteva premiéra potvrdzuje tieto priority. Ale nielen to. Ide nám o viac. Dnes je slovenská podnikateľská sféra sebavedomejšia a hľadá si priestor na rozširovanie vzťahov. Je prirodzené, že chce zúročiť, že tento priestor do určitej miery pozná. Chceme využiť, čo je dobré -- či už z hľadiska kultúr, naladenia, ale aj toho, že minulosť neovplyvňuje vzťahy negatívne.
Vyjadrili ste sa, že Slovensko má snahu vnášať realizmus do vzťahov NATO -- Rusko, ako sa to odráža vo vzájomných vzťahoch?
-- Ruská strana vychádza z toho, že sme súčasťou aliancie NATO. Ruskí partneri to reflektujú vo svojich postojoch. Berú to ako realisti s tým, že na obidvoch stranách existuje želanie rozvíjať vzťahy. Zhrnul by som to nasledovne. Návšteva premiéra dokazuje, že je tu politický záujem na obidvoch stranách naďalej rozvíjať obojstranný dialóg.
Ako ruskí partneri vnímajú naše regionálne priority -- napríklad vzťahy s Gruzínskom?
-- Ruská strana zohľadňuje skutočnosť, že prichádzame s postojmi, ktoré vychádzajú z nášho členstva a z odlišného pohľadu na vývoj. Na zámer Gruzínska vstúpiť do NATO pozeráme z pohľadu suverénneho štátu, a z tohto hľadiska nevidíme prekážky. V tomto zmysle je, myslím si, rozdiel v tom, ako chápeme situáciu my a ako ju chápe Moskva, ktorá v tom vidí smerovanie proti niekomu. Aj o týchto veciach rokujeme veľmi otvorene s ruskými partnermi.
Spolupráca s Ruskou federáciou sa prenáša aj na oblasť medzinárodných organizácií. V čom sú naše pozície blízke?
-- V oblasti zahraničnej politiky máme veľmi veľa spoločného. Komunikujeme a potvrdzuje sa to najmä v tom, že dosahujeme veľmi konkrétne výsledky. Spolupracujeme v mnohých oblastiach, napríklad na pôde medzinárodných organizácií. Konzultujeme otázky postupov v Bezpečnostnej rade OSN, či už v problematike Kosova, alebo otázkach iránskeho jadrového programu.