Slovenská ekonomika v treťom štvrťroku vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 0,4 percenta, v druhom kvartáli po revízii údajov vzrástla o 1,9 percenta. Vo svojom odhade to dnes uviedol štatistický úrad.
V medziročnom porovnaní tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) výrazne spomalilo, a to na 1,3 percenta z 9,6 percenta v druhom štvrťroku.
Hodnota HDP sa podľa štatistického úradu takmer dostala na úroveň roku 2019, teda pred vypuknutím koronavírusovej krízy. Tá od vlaňajška ovplyvňuje výkon hospodárstva aj medziročné porovnanie vývoja HDP.
Mierny medziročný rast slovenskej ekonomiky v treťom štvrťroku podporil len domáci dopyt. Na zvýšení pridanej hodnoty sa z jednotlivých odvetví podieľali okrem automobilového priemyslu najmä sektory výroby kovových konštrukcií, ako aj strojov a zariadení.
Pokles naopak zaznamenalo stavebníctvo, ale aj pozemná doprava. Spresnené údaje o vývoji HDP oznámi štatistický úrad na začiatku decembra.
Automobilový priemysel, ktorý je hlavným motorom ekonomiky, tento rok negatívne ovplyvňuje nedostatok čipov. Kvôli tomu automobilky opakovane prerušili produkciu.
"Spotreba domácností nestačila kompenzovať výpadky v priemysle. Celoročný výkon ekonomiky tak nedosiahne septembrové prognózy (3,7 percenta)," uviedol v komentári k údajom o vývoji ekonomiky Inštitút finančnej politiky, ktorý je analytickým útvarom ministerstva financií.
Celkový počet zamestnaných po opakovaných poklesoch v predchádzajúcom období v treťom štvrťroku medziročne stúpol, a to o 0,2 percenta.
Vlani slovenská ekonomika v súvislosti s koronavírusovou krízou klesla o 4,4 percenta. Išlo o prvý pokles hospodárstva krajiny od globálnej finančnej krízy z roku 2009.