Slovensko by malo podľa Európskej komisie viac využiť súčasný rýchly rast ekonomiky na znižovanie schodku verejných financií. Vyplýva to z hodnotenia slovenského konvergenčného programu, ktorý je akýmsi plánom na ceste k prijatiu eura. Ten hovorí o tom, že v roku 2010 by mal schodok predstavovať jedno percento z HDP, čo však podľa Bruselu nie je veľmi pravdepodobné.
Napriek tomu komisia nijak nespochybňuje záväzok Slovenska prijať euro v roku 2009. Rozpočtový deficit by mal v tom čase dosiahnuť 1,9 percenta HDP, čo je pre prijatie spoločnej európskej meny dostatočné. Krajiny EÚ by totiž nemali prekračovať trojpercentný schodok verejných rozpočtov.
Istotu nemáme
No ani napriek tomu si Brusel jednu výčitku na adresu Slovenska neodpustil: "V nasledujúcich rokoch nie je dostatočne zaistené, aby sa trojpercentná hranica neprelomila pri možných makroekonomických výkyvoch," vyhlásila eurokomisia. Šance našej krajiny na prijatie eura nešpecifikoval ani komisár pre menu a ekonomiku Joaquín Almunia. "Zatiaľ je príliš skoro hodnotiť, či Slovensko prijme euro v roku 2009 alebo nie," povedal. Podľa neho sa definitívne rozhodne až v máji budúceho roka.
Ako upozornil, schodok verejných financií nie je jediným maastrichtským kritériom, ktoré musí Slovensko splniť. Napríklad inflácia je stále nad povoleným limitom
Ministerstvo je spokojné
Za obdobie minulého roka schodok verejných financií prekonal očakávania. Európska komisia odhaduje, že dosiahol 3,6 percenta HDP, pričom z vlaňajšej podoby konvergenčného programu vyplývalo, že bude nad štyrmi percentami. Za zlepšením stojí okrem rekordného 9,8-percentného rastu ekonomiky v tretom štvrťroku 2006 aj vzostup zamestnanosti a nižšie náklady na penzijnú reformu. Komisia pritom zmenu dôchodkového systému, ktorú uskutočnila Dzurindova vláda, chváli.
Slovenské ministerstvo financií považuje plán znižovania rozpočtového schodku za dostatočný. "Rozhodujúce je, aby sme splnili maastrichtské kritériá," reagoval na kritiku eurokomisie hovorca rezortu Miroslav Šmál. Komisia chce rýchlejšie znižovanie deficitu i od iných krajín, preto nepovažuje jej výčitky za prekvapujúce. Zámery vlády na postupné znižovanie pasívneho salda rozpočtu sú podľa neho "politickým kompromisom", ktorý zohľadňuje politické ciele vládneho kabinetu.
StoryEditor
Komisii sa nepáči ako šetríme
Slovensko by malo podľa EK viac využiť súčasný rýchly rast ekonomiky na znižovanie schodku verejných financií. Vyplýva to z hodnotenia slovenského konvergenčného programu, ktorý je akýmsi plánom na ceste k prijatiu eura.