V súčasnosti platný Zákonník práce patrí v Európskej únii medzi najliberálnejšie. Tvrdia to právnici, ktorí sa zaoberajú našimi a európskymi pracovnými predpismi. Je to aj tým, že Slovensko nedodržiava niektoré smernice únie. Skutočnosť, že Brusel za to doteraz nepodal na nás žalobu, považujú experti za "šťastie a náhodu". Terajší zákonník nie je so smernicami zladený najmä v častiach, ktoré upravujú pracovné pomery na dobu určitú, čiastočné pracovné úväzky, pracovný čas a niektoré ďalšie kapitoly.
Podriadenosť Európskej únii
"Náš zákonník patrí v Európe do prvej tretiny najliberálnejších. Vyplýva to z porovnania pracovnoprávnych úprav štátov Európskej únie," pripomína dekanka Právnickej fakulty Trnavskej univerzity Helena Barancová. Asi polovica zmien v návrhu novely tohto pracovného kódexu sa preto viaže na požiadavky Európskeho spoločenstva.
Zamestnávatelia tvrdia, že odvolávanie sa na európske predpisy je účelové a často nepravdivé. Obávajú sa, že nový zákonník zníži flexibilitu trhu práce, spomalí rast ekonomiky a zamestnanosti. "Nebolo by správne novelu spolitizovať. Vstupom do Európskej únie sa musíme - pre niektorých žiaľ, pre iných chvalabohu - podriadiť princípom tohto ´klubu´," dodáva Barancová.
Reťazenie prekáža
Novelizácia nášho pracovného kódexu je "určite potrebná", tvrdí advokátka Dagmar Zukalová. "Brusel stále prijíma nové smernice, ktoré treba implementovať. Okrem toho Európsky súdny dvor vydáva nové judikáty, ktoré sa tiež musia aplikovať do našej legislatívy."
Čo treba podľa Zukalovej zmeniť? Napríklad reťazenie pracovných pomerov na dobu určitú. Tento právny inštrument ako jeden z flexibilných prostriedkov trhu práce sa u nás využíva veľmi často. Európska legislatíva ho však považuje za netypickú formu zamestnania. "U nás to nie je netypická, ale, naopak, typická forma. V niektorých podnikoch je dokonca výlučnou formou zamestnania," upozorňuje Barancová.
Žalobe asi unikneme
Ak by sa Zákonník práce nezmenil, Slovensku hrozí od Európskej komisie žaloba za nedodržiavanie smerníc o pracovnom práve. Podnety na prípadnú žalobu už existujú. Predložili ich experti Rady Európy, ale aj Medzinárodná organizácia práce. K žalobe však podľa Barancovej doteraz nedošlo preto, "lebo Európska komisia je veľmi trpezlivá."
Okrem toho Brusel v súčasnosti pripravuje novelu smernice o pracovnom čase, ktorá bude liberálnejšia ako doteraz. Slovensku to môže pomôcť pri tvorbe nového zákonníka. Vláda, odbory a zamestnávatelia sa totiž už dohodli, že rozsah nadčasovej práce (250 hodín ročne) sa nezníži. A to napriek tomu, že ide o najväčší povolený rozsah nadčasov v štátoch Európskej únie. Očakáva sa, že po novele uvedenej smernice táto dohoda už nezapríčiní podanie žaloby, hoci je s ňou teraz v rozpore.
Jeden plat nestačí
Rozsah nadčasovej práce sa v novele zákonníka nemení aj preto, lebo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ako predkladateľ zmeny pracovnoprávneho kódexu uznalo, že u nás sa z jedného platu ťažko vyžije. Novela zákonníka má naďalej umožňovať uzatváranie viacerých pracovných úväzkov.
Sociálni partneri o novom zákonníku už intenzívne rokujú niekoľko týždňov. V posledných dňoch aj ich právni experti. Výsledky týchto rozhovorov posúdi tripartita vo štvrtok 12. apríla. Vláda bude o novele rokovať o týždeň neskôr a parlament na májovej schôdzi.
StoryEditor
Žaloba za Zákonník práce nám nehrozí
V súčasnosti platný Zákonník práce patrí v Európskej únii medzi najliberálnejšie. Tvrdia to právnici, ktorí sa zaoberajú našimi a európskymi pracovnými predpismi. Je to aj tým, že Slovensko nedodržiava niektoré smernice únie.