Automobilky, banky aj poľnohospodári hýbu slovenskou ekonomikou a zamestnávajú státisíce ľudí. HN prinášajú aktuálne analýzy top domácich sektorov.
Keď v roku 2019 cestovný ruch na Slovensku prekvital, podnikatelia sa nádejali, že sa nasledujúce roky budú niesť v podobnom duchu. Za sebou mali rekordné obdobie, počas ktorého zaznamenali 6,4 milióna hostí a počet prenocovaní sa vyšplhal na 17,7 milióna.
Dnes na tieto časy spomínajú už len s trpkosťou. Segmentom otriasol príchod koronavírusu a návštevnosť i prenocovania sa už v roku 2020 prepadli približne o polovicu v porovnaní s rokom 2019.
Z jednotlivých lockdownov a následkov epidemických opatrení sa navyše prevádzkari spamätávajú doteraz. Na jazyk sa im derie pachuť sklamania, ktorú nepotlačili ani dotácie od štátu alebo covid automat. Ten totiž HoReCu znevýhodňuje a nielen reštaurácie či hotelieri neustále balansujú na hranici existenčných problémov.
HN v rámci sektorovej analýzy oslovili podniky cestovného ruchu, ktoré u nás celkovo zamestnávajú desaťtisíce ľudí, aby zhodnotili uplynulé mesiace.
Šťastný nový...
Už silvestrovské oslavy sprevádzalo výrazné obmedzenie pohybu a vidina nového začiatku s príchodom ďalšieho roka sa pre segment do reality pretaviť nestihla. To najviac pocítili prevádzky, ktoré žijú predovšetkým zo zimnej sezóny. Prímestské lyžiarske stredisko LK Baba v Pezinku malo počas zimy zatvorené a inak to nebolo ani v Ski Tále v okrese Brezno.
„Otvorení sme boli deväť dní. Pre nás to znamenalo vysoké vstupné náklady spojené s prípravou, najmä so zasnežovaním a s úpravou tratí a takmer žiadne tržby. Zjazdovku využívali bezplatne skialpinisti a deti s rodičmi na sánkovanie,“ uvádza Miroslava Lešaková, manažérka marketingu a obchodu. Situáciu trochu zachránila celoročná práca na ich golfovom ihrisku Gray Bear.
Ako tvrdí Marián Galajda, manažér komunikácie a PR spoločnosti Tatry mountain resorts, ich prevádzky pre verejnosť nefungovali tretinu roka, no zároveň mali nakontrahované energie, nakúpené zásoby...
Zostáva vám 85% na dočítanie.