StoryEditor

Anketa HN: Ako vnímajú prechod na euro Slovinci?

14.01.2007, 23:00

Na otázku, ako vnímajú prechod na euro a život s novou menou, odpovedali obyvatelia slovinskej metropoly Ľubľana.

Urška Gros, 19 rokov, študentka matematiky
Zatiaľ nemáme problém prepočítavať ceny, pretože stále máme duálne cenovky. Väčší problém mám s mincami. Doteraz sme boli zvyknutí skôr na papierové peniaze, toliarové bankovky boli aj malej hodnoty. Teraz mám peňaženku úplne plnú a je v nej len niekoľko sto toliarov.
Ceny stúpajú. Káva v našej kaviarni stojí viac asi o 80 toliarov, teda 25 eurocentov.
Myslím si však, že prijatie eura je dobrý krok. Máme rovnakú menu ako polovica Európy, a tak už nemusíme pri cestovaní zamieňať peniaze.

Janez Peče, 27 rokov, hotelový poslíček
Myslím si, že prijatie eura je veľmi dobrá vec. Ľudia si začínajú organizovať peniaze, začínajú viac rozmýšľať o svojich výdavkoch. Ceny sa síce trošku zvýšili, ale nie tak výrazne, aby sme to príliš pocítili. Myslím si, že je to v poriadku.
Musím povedať, že čo sa týka prepitného, je to trošku lepšie. Nie je to veľký rozdiel, ale som spokojný. V globále je nová mena pre našu krajinu určite pozitívom.

Dag Kralj, finančný manažér
Myslím si, že Slovinci nie sú tak úzko spätí s toliarom. Má len krátku 15-ročnú históriu, aj keď je pravda, že to bola naša prvá národná mena. Je fakt, že po prijatí toliara sme mali 20-percentnú infláciu mesačne a euro prijímame s dvojpercentnou ročnou infláciou. Je to obrovský úspech a ľudia si to podľa mňa uvedomujú.
Toliar nebol zlý, ale euro je ešte lepšie. Stáva sa možnou dominantnou rezervnou menou sveta, Arabi začínajú predávať ropu za euro a oslabujúci dolár stráca svoju pozíciu najdôležitejšej svetovej meny. Myslím si teda, že sa vzdávame niečoho dobrého pre niečo ešte lepšie.
Myslím si, že ľudia sa naučia myslieť v eurách veľmi skoro. Mali sme dináre, toliare, veľké nákupy sa robili v zahraničí za marky či eurá. Nemyslím si, že by to mal byť veľký problém.

Darja Hrovat, predavačka suvenírov
Zavedenie eura u nás vítam. Mojimi zákazníkmi boli aj dosiaľ skôr turisti, ktorým vyhovovalo platiť eurami. Ceny som musela teda prepočítavať skôr dosiaľ, takže prijatie eura mi prácu zjednoduší.
Ako zákazník si v obchodoch musím zvykať na to, že každú cenu treba vynásobiť číslom 240. Našťastie, ešte pol roka budú musieť byť cenovky písané aj v toliaroch, čo nám uľahčí nakupovanie. Dúfam, že dovtedy sa už naučíme vnímať ceny aj v eurách, aby sme vedeli, či je niečo drahé alebo nie.
Zdraženie v obchodoch som nepocítila, bolo by to vidieť na spomínaných toliarových cenovkách. Okrem toho, o každom zdražení informuje asociácia spotrebiteľov aj v novinách alebo v rádiu, takže nie je ťažké dať si pozor.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. jún 2025 18:00