Nezamestnanosť v predposlednom kvartáli tohto roka výrazne klesla, počet osôb bez práce sa medziročne znížil o 2,9 percenta.
V 3. kvartáli dosiahla miera nezamestnanosti podľa výberového zisťovania pracovných síl hodnotu 6,8 percenta. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad.
Pokles oproti 2. štvrťroku však bol minimálny, vtedy bola miera nezamestnanosti 6,9 percenta. Naopak, rástol počet dlhodobo nezamestnaných.
Na druhú stranu mzdy v predposlenom kvartáli tohto roka medziročne vzrástli o 6,5 percenta, ich reálny rast však pribrzďuje inflácia.
Mzdy boli v porovnaní s vlaňajškom vyššie vo všetkých odvetviach, najviac sa však na raste podpísali informačné technológie a finančníctvo.
Všetky ekonomické činnosti s výnimkou administratívnych služieb dosiahli zároveň viac ako šesťpercentné zvýšenie aj v porovnaní s 3. kvartálom predpandemického roka 2019.
Priemerná mesačná mzda na Slovensku bola v 3. kvartáli tohto roka na úrovni 1185 eur. Medziročne sa tak zvýšila o 72 eur. Vyššia inflácia však pohltila časť zvyšovania miezd, ale aj tak si udržali rastúci trend, reálna mzda medziročne vzrástla o 2,5 percenta. Sezónne očistená priemerná mzda sa oproti 2. štvrťroku tohto roka zvýšila o 0,6 percenta.
Medziročný rast miezd najviac potiahli odvetvia ako informácie a komunikácia, kde platy vzrástli v priemere o 11,5 percenta, či finančné a poisťovacie činnosti (nárast o 8,3 percenta). Tempo rastu ovplyvnili aj činnosti v oblasti nehnuteľností (nárast o 12,9 percenta) a vďaka vyplateným odmenám a nadčasom za prácu počas pandémie aj platy v odvetví zdravotníctva a sociálnej pomoci (o 9,9 percenta).
Priemerná mzda vzrástla všade, v 11 odvetviach však bola nižšia, než je celoslovenský priemer. Najnižší rast (o jedno percento) zaznamenali štatistici v administratívnych službách a relatívne najrýchlejšie rástli mzdy v ubytovacích a stravovacích službách (o 14,6 percenta).
"V porovnaní s obdobím pred pandémiou si pracovníci tohto odvetvia polepšili o 110 eur mesačne, napriek tomu však stále majú najnižšiu priemernú mzdu spomedzi všetkých odvetví ekonomiky, ktorá ako jediná neprekročila hranicu 800 eur," poznamenali štatistici.
V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou (3. štvrťrok 2019) rástli nominálne platy od 1,3 percenta v administratívnych službách až po 17,2 percenta v prípade zdravotníctva a sociálnej pomoci.
Čo sa týka regiónov, vyššia než celoslovenská priemerná mzda bola iba v Bratislavskom kraji (1429 eur). Nasledoval Trnavský kraj s 1146 eurami. V siedmich krajoch presiahol priemerný hrubý zárobok úroveň 1000 eur. Prešovský kraj zostáva naďalej regiónom s najnižšou priemernou mzdou (945 eur).
Vo všetkých krajoch však bola mzda medziročne vyššia, najvyšší prírastok zaznamenali štatistici v Košickom kraji (o 10,7 percenta) a najnižší v Banskobystrickom (o päť percent).
Od začiatku roka v porovnaní s vlaňajškom dosiahla priemerná mesačná mzda hodnotu 1170 eur. Medziročne sa zvýšila o 6,8 percenta.