StoryEditor

Benzín je napriek regulácii drahší ako v Česku

16.09.2003, 00:00

Ceny benzínu sú na Slovensku vyššie ako v susednom Česku. Nie je to len pre zvýšenie spotrebných daní od augusta, hoci práve o ne môže štát prichádzať pre nákupnú turistiku slovenských vodičov.
Benzín je na slovenských čerpadlách drahší aj po očistení od spotrebnej dane a DPH. Možno to preukázať pri benzíne tých istých výrobcov. Koncom augusta na čerpadlách Slovnaftu v Česku stál benzín 24 českých korún. Ak odpočítame DPH a spotrebnú daň -- obe sa platia do českého rozpočtu -- a zohľadníme kurz, zinkasuje Slovnaft za benzín 11,40 Sk. V tejto sume sú aj náklady na dopravu a prevádzku čerpacích staníc. Na Slovensku koncom augusta za liter benzínu s cenou 34,50 Slovnaft zinkasoval o 1,80 koruny viac.
Slovnaft sa na českom trhu príliš neodchyľuje od tamojšej cenovej úrovne. Česká rafinérska -- výrobca motorových palív v ČR, sa opakovane sťažuje na nízku rafinérsku maržu, ktorá obmedzuje hospodársky výsledok a aj investovanie. Zdá sa, že Slovnaft takéto problémy nemá. Na situáciu pre HN reagoval hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan: "Nie je rozumné uvádzať cenové porovnania s ČR, tam je iný trh. Nemáme tam dominantné postavenie. Na Slovensku síce máme dominanciu, ale 60 percent siete čerpacích staníc nám nepatrí," povedal Žitňan s tým, že podľa neho sa aj iní distribútori, ktorí pôsobia aj na slovenskom trhu, správajú rovnako.
Slovnaftu sa darí presadzovať sa na českom trhu, najmä na Morave. Rafinéria bola vybudovaná pre väčší trh ako je Slovensko. Ak by sa export Slovnaftu znížil, pokleslo by podľa Žitňana aj využitie jeho kapacít a tým by sa zhoršila ekonomika firmy.
Na rozdiel od Česka, na Slovensku sa od začiatku roka 1998 uplatňuje tzv. vecné usmerňovanie cien motorových palív, za ktoré zodpovedá ministerstvo financií. Podľa zákona o cenách je to jeden zo spôsobov regulácie cien. Ministerstvo malo vypracovať podmienky na vecné usmerňovanie tak, aby bol známy "záväzný postup pri tvorbe ceny alebo jej kalkulácii". Ten však nikdy nebol zverejnený. V sieťových odvetviach pri energiách je to inak. Tu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zverejnil regulačné vzorce. Navyše niektorí odberatelia energií sa dožadujú, aby definoval aj podmienky o oprávnených nákladoch a primeranom zisku.
Vo vyhláške, ktorou sa vykonáva zákon o cenách, je vymenovaný rad okruhov nákladov, ktoré by nemali byť prípustné. Je tam aj zmienka o neprípustnosti kompenzácie zisku z predaja regulovaného tovaru na domácom trhu predajom regulovaného tovaru v zahraničí.
Cenový odbor ministerstva financií napriek urgenciám odmietol vysvetliť správanie sa predajcov a spôsob regulácie benzínu. Podľa generálneho tajomníka Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu Miroslava Kollára, u nás nepôsobí nikto, kto by plošne monitoroval ceny motorových palív.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. máj 2023 20:01