„Ak by nastalo výrazné zlepšenie situácie s ochorením COVID-19, je pravdepodobné, že dôjde k rýchlemu nárastu cien na burze,“ hovoril na začiatku tohto roka konateľ spoločnosti Prvá energetická Andrej Lednár. A zhodovali sa s ním aj ostatní energetickí analytici. Rok 2020 sa totiž niesol v znamení lacných cien na trhoch, pretože pandémia spôsobila prepad spotreby. To tlačilo dopyt po komoditách nadol. Vyhliadky na rok 2021 tak naznačovali, že ak bude vo svete vakcinácia proti vírusu úspešná, potvrdí sa rastúci trend v cenách elektriny i plynu. Nikto však nečakal, že nás čakajú historické rekordy.
Prvých šesť mesiacov vďaka oživeniu ekonomiky burzy naozaj zažívali mierny nárast. Súhra niekoľkých faktorov však od leta vystrelila ceny do nevídaných výšin. Postupné vyraďovanie jadrových zdrojov v Nemecku, nepriaznivá veterná situácia v Severnom mori, čakanie na Nord Stream 2, zvýšený dopyt výroby energie z plynu a nízke dodávky plynu z Ruska či prísnejšie klimatické ciele Európskej únie vyvolali neistotu hráčov na energetickom trhu. Vytvorila sa tak pôda pre enormné zdražovanie. To je síce globálne, no jednotlivé subjekty – od dodávateľov, producentov energií až po spotrebiteľov – sa so situáciou vyrovnávajú po svojom.
Bol to obrovský zvrat
„Rok 2021 bol z hľadiska energetiky extrémny, inak sa to nazvať nedá. V prvom rade ceny, ktoré prekonali všetko, čo sme si mysleli, že je možné, ale aj správanie trhu,“ opisuje Lednár z Prvej Energetickej. Už prekonanie hodnoty 100 eur za megawatthodinu elektrickej energie bolo brané ako nemysliteľné, nieto 200 eur, čo je reálna nákupná cena v súčasnosti. Podobný vývoj bol aj pri plyne. Ten prekonal všetky historické rekordy a na burze skočil z veľmi nízkych cien až na úroveň 80 eur za megawatthodinu. Najväčším prekvapením je však podľa Lednára množstvo otvorených kontraktov po 10. decembri. Po takomto dá...
Zostáva vám 85% na dočítanie.