Minulý rok sme predali pozemok (1,2 milióna). Treba podať daňové priznanie? Ako vypočítať daň?
-- Ak chcete správnu a úplnú odpoveď, musíte presne formulovať aj otázku. Neurobili ste tak. Kto predal pozemky -- občan alebo podnikateľ? Koľkí ho predali -- jeden alebo viacerí spolu? Ako dlho ste ten pozemok vlastnili? Bolo predtým to pole prenajímané alebo nebolo? Ak je príjem potrebné zdaniť, tento problém riešia ustanovenia § 8 a § 9, zákona číslo 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Predpokladajme, že občan, fyzická osoba, nepodnikateľ predal pozemok, ktorý mal v osobnom vlastníctve viac ako päť rokov. Pozemok nikdy neprenajímal a využíval ho len ako pole pre osobnú spotrebu. V tomto prípade by bol príjem z predaja pozemku od dane z príjmov oslobodený.
Kúpil som v roku 2006 byt a následne som ho predal spolu aj s manželkou. Musí podávať daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti aj manželka za polovicu, alebo len ja za celý byt?
-- Priznanie k dani z príjmov fyzických osôb (B tlačivo) za predaj bytu podáva len jeden z manželov za celú cenu, ak ide o štandardnú situáciu (napríklad manželia sú naďalej spolu a medzitým sa nerozviedli...). Režim zdanenia a určenia výšky dane za príjem z predaja nehnuteľnosti je určený najmä ustanoveniami § 8 (ostatné príjmy) a § 9 (príjmy oslobodené od dane) zákona číslo 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. To, či sa daň z príjmu zaplatí alebo nie, závisí od kúpnej ceny a predajnej ceny bytu v tom istom zdaňovacom období. Manžel za príjem z predaja bytu v roku 2006 podáva daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za byt ako celok, manželka podávať daňové priznanie už nemusí. Výška dane bude závisieť od základu dane, ktorý je tvorený najmä rozdielom medzi kúpnou cenou za byt v roku 2006 a následne jeho predajnou cenou v roku 2006.
StoryEditor