StoryEditor

Tlak na zhodnocovanie malých batérií pokračuje

23.11.2006, 23:00

Začiatkom septembra tohto roku prijala Európska únia (EÚ) novú Smernicu o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch č. 2006/66/ES, ktorá sa má v priebehu budúceho roka transponovať aj do legislatívy SR. Pôjde o významnú zmenu, ktorá pre subjekty činné v uvedenej sfére bude mať zásadný význam. Viac k tejto téme v rozhovore so zástupcom Sektora opotrebovaných batérií a akumulátorov Recyklačného fondu (RF)

Čo je okrem iného cieľom tohto opatrenia?
-- Predovšetkým zvýšiť zodpovednosť výrobcov alebo tretích osôb konajúcich v ich mene za zber a recykláciu, ďalej vytvoriť väčšiu motiváciu a predpoklady na vybudovanie siete zberu, prepravy a zhodnocovania dá sa povedať všetkých druhov opotrebovaných batérií a akumulátorov, ale najmä do jedného kilogramu hmotnosti, čo doteraz v tejto oblasti prakticky absentuje. Ide o rôzne druhy gombíkových batérií, tužkových batérií, batérií do mobilných telefónov, akumulátorových batérií do ručných náradí a ostatných batérií do vysielačiek. Nakladanie s touto komoditou v súčasnom období stále nevytvára adekvátne podmienky na ochranu životného prostredia a ochranu zdravia obyvateľstva. Zatiaľ napríklad vôbec nejestvuje systém zberu a zhodnocovania prenosných batérií a akumulátorov, ani nemáme žiadneho spracovateľa takéhoto odpadu. Do Recyklačného fondu sa za väčšinu prenosných batérií neplatí, pretože obsahujú menej olova, kadmia a ortuti, ako sú limitné množstvá stanovené zákonom o odpadoch. Väčšina opotrebovaných malých batérií sa tak dostáva do komunálneho odpadu, ktorý sa v dôsledku toho nadmieru zaťažuje toxickými prvkami ťažkých kovov a ich zlúčeninami. Nová európska smernica tiež absolútne zakazuje zneškodňovanie použitých priemyselných a automobilových batérií a akumulátorov na skládkach alebo spaľovaním.

Akým spôsobom to chce dosiahnuť?
-- Predovšetkým tým, že kladie akcent na využívanie vhodných ekonomických nástrojov podporujúcich želané environmentálne správania výrobcov a spotrebiteľov. Podporuje tiež vývoj nových, nákladovo efektívnych a environmentálne vhodných technológií na recykláciu a spracovanie batérií a akumulátorov. Ďalej zavádza povinnú registráciu všetkých výrobcov, povinné označovanie všetkých batérií a akumulátorov a zjednodušuje podmienky medzinárodnej prepravy vyzbieraných batérií a akumulátorov medzi štátmi EÚ s cieľom ich recyklácie. Najneskôr do 26. septembra 2009 musia členské štáty zabezpečiť spracovanie a recykláciu použitých batérií a akumulátorov, pričom recyklačný proces musí spĺňať stanovenú minimálnu recyklačnú efektivitu najneskôr do toho istého termínu v ďalšom roku. Smernica určuje záväzné požiadavky na spracovanie a odstránenie všetkých kvapalín a kyselín na miestach s nepriepustným povrchom a vhodným pokrytím odolným proti poveternostným vplyvom. Ďalej záväzným cieľom pre zber prenosných batérií, ktorý sa má dosiahnuť, je minimálny limit 25 % do 26. septembra 2012 a o štyri roky neskôr 45 % . Smernica stanovuje tiež recykláciu 65 priemerných hmotnostných percent olovených a 75 % niklovo-kadmiových a 50 % ostatných použitých batérií a akumulátorov batérií a akumulátorov.

Sme to schopní zvládnuť?
-- Pokiaľ ide o systém zberu a spracovania štartovacích a priemyselných akumulátorov -- ten je už na Slovensku vytvorený a recyklačné kapacity pokrývajú sto percent potreby. Vyzdvihnúť treba však "zodpovednú úlohu", ktorá čaká sektor opotrebovaných batérií a akumulátorov RF pri vytváraní budúceho komplexného systému separovaného zberu malých prenosných batérií a akumulátorov, ako aj význam podpory vybudovania sofistikovaného technologického závodu na ich recykláciu na princípe sebestačnosti a princípe BAT -- best available technologies. Je to aj jeden z najvýznamnejších cieľov, ktorý si sektor vytýčil vo svojom Komoditnom programe do roku 2010.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. november 2024 07:59