Nenájdeme veľa sektorov, ktoré dokázali v zložitom období pandémie profitovať. V prípade poisťovní a správcovských spoločností však vidíme viacero pozitívnych momentov.
Fondy zažili rekordný prísun nových investícií, keďže ľudia mali menej možností míňať, a tak viac sporili. V prípade poisťovní sa slabšia aktivita prejavila nižšou škodovosťou pri autopoistení. Čo bol jeden z dôvodov priaznivejších hospodárskych výsledkov.
To však neznamená, že poisťovne a správcovia nemajú problémy, oba sektory čelia mnohým výzvam vrátane avizovanej daňovej revolúcie.
Negatívne sa môže prejaviť snaha prestať poisťovať štátny majetok, fondy sa nedočkajú daňovej podpory, ktorá by mohla byť jedným z riešení starnutia populácie a deficitného rozpočtu Sociálnej poisťovne.
Z pohľadu klienta sa, paradoxne, ako problém ukazuje prehnaná regulácia, ktorá vyháňa poisťovne z domáceho trhu, a teda aj spod ostrozraku nášho dohľadu.
Naopak, pri investovaní, hoci je to jednoduchšie, Slováci zahraničné fondy využívajú pomenej, dôvodom sú distribučné kanály – teda banky, ktoré prihrávajú peniaze sesterským assetom.
Krajina bánk
Slovensko je krajina bánk. Na správe aktív sa podieľajú zhruba až 70 percentami. Poisťovne majú pod palcom asi sedem percent a správcovské spoločnosti približne osem percent aktív.
Aktuálny rok bol napriek tomu pre správcovské spoločnosti rekordný. Za necelých desať mesiacov roka zaznamenali čisté predaje 1,1
miliardy eur, čo je nový rekord minimálne od zavedenia eura. Predchádzajúce maximum 828 miliónov je ešte z roku 2013.
Najväčší záujem bol o zmiešané fondy. Ako však poznamenáva NBS v Správe o finančnej stabilite, na druhom mieste sú akciové fondy, čo „odzrkadľ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.