Na prvom mieste rebríčka sa umiestnila už deviaty rok po sebe rakúska Viedeň. Z metropol strednej a východnej Európy sa najvyššie umiestnila Praha.
Viedeň s 1,8 miliónmi obyvateľov je cenená hlavne pre živú kultúrnu scénu, komplexnú zdravotnú starostlivosť a prijateľné náklady na bývanie. Po rakúskom hlavnom meste nasledujú Zürich, Auckland a Mníchov.
Pri zostavovaní rebríčka konzultačná spoločnosť Mercer vychádza z desiatok kritérií - hodnotí napríklad politickú stabilitu, úroveň zdravotnej starostlivosti, kriminalitu, možnosti rekreácie alebo kvalitu dopravy v danej lokalite.
Vancouver na piatom mieste ponúka najlepšiu kvalitu života v Severnej Amerike. Jednotkou v Ázii je 25. Singapur a v Latinskej Amerike 77. uruguajská metropola Montevideo. Na africkom kontinente kraľuje na 89. mieste juhoafrické mesto Durban.
Na obrázku nižšie je rebríček top päť krajín najlepších na život podľa regiónu:
Na poslednom mieste je už desať rokov iracká metropola Bagdad, o dve miesta nad ním jemenské hlavné mesto Saná, o šesť priečok lepšie je sýrska metropola Damask.
V Bratislave životná úroveň rapídne stúpla
Bratislava skončila vlani na 83. mieste. Medziročne si teda polepšila o tri priečky.
Najvyššie zvýšenie životnej úrovne za posledných 20 rokov boli zaznamenané v krajinách strednej a východnej Európy. Na prvej priečke s 21,5-percentným zvýšením životnej úrovne za posledné dekády je 159. Sarajevo. Druhá je 80. Bratislava, ktorá zaznamenala 19,1-percentný nárast životnej úrovne.
"Vďaka rastu životnej úrovne, konkurencieschopného trhu práce a dostupnosti talentov začalo mnoho z týchto miest priťahovať nadnárodné spoločnosti," uviedla Martine Ferlandová, prezidentka spoločnosti pre oblasť Európy a Tichomorie.
Na obrázku nižšie je uvedený percentuálny rast životnej úrovne za posledné dekády: