Slovensko sa v rebríčku stability ekonomiky medzi európskou dvadsaťosmičkou umiestnilo na 16. mieste. Medziročne si výrazne pohoršilo, keď vlani skončilo na deviatom mieste. V roku 2012 sa dokonca umiestnilo na piatom mieste.
Vyplýva to z tohtoročného výskumu Allianz Euro Monitor, ktorý každoročne hodnotí stabilitu a zdravie ekonomík eurozóny na základe dvadsiatich ukazovateľoch v štyroch hlavných oblastiach. Medzi hlavné oblasti patria rozpočtová udržateľnosť, konkurencieschopnosť, zamestnanosť a produktivita a v neposlednom rade zahraničný dlh.
Výskum zaznamenal nedostatky Slovenska predovšetkým v troch oblastiach. Prvou je medzinárodná investičná pozícia, pomer dlhu k HDP domácností a
pomer dlhu k HDP nefinančných spoločností.
Slovensko zaostalo aj vrámci zoskupenia V4. V ňom sa najlepšie umiestnila Česká republika, ktorá s ratingom 8,2 rebríček vyhrala. Poľsko sa umiestnilo na štvrtej priečke s ratingom 7,7. Po ňom na 13. mieste Maďarsko s ratingom 6,9. Slovensko sa umiestnilo na 16. mieste s ratingom 6,9.
Z výskumu vyplýva, že ekonomického hľadiska je eurozóna v dobrej kondícií. Svoj rating si v roku 2017 zlepšilo 15 európskych krajín v porovnaní s rokom predchádzajúcim. Vo väčšine krajín je lepší deficit verejných rozpočtov a miera vládneho dlhu, rovnako tak ako miera nezamestnanosti, rast zamestnanosti a produktivita práce.
"Eurozóna je viac odolná voči krízam a je celkovo stabilnejšia, ako tomu bolo v roku 2007," upozornil hlavní ekonom Allianz Michael Heise. Celkové zlepšenie nie je spôsobené iba nedávnym hospodárskym vzostupom, ale predovšetkým štrukturálnymi reformami na trhu práce a produktmi v krízových situáciách.