Úrady na Slovensku vlani pri kontrolách odhalili u zamestnávateľov najviac nelegálne zamestnaných osôb za posledných najmenej päť rokov.
V čase rekordne nízkej nezamestnanosti v krajine pod Tatrami vzrástol počet prípadov porušenia predpisov pri zamestnávaní osôb pôvodom najmä z Ukrajiny a Srbska, ktorí až na výnimky potrebujú získať povolenie pre výkon práce na Slovensku. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo slovenské Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.
Inšpektori v minulom roku zistili v slovenských firmách a u ďalších zamestnávateľov 3384 nelegálne zamestnávaných osôb. Medziročne to znamená nárast o zhruba šestinu a v porovnaní s rokom 2013 zvýšenie na viac ako dvojnásobok, hoci počet kontrolovaných subjektov klesol. Najčastejšie úrady odhalili zamestnávanie načierno pri firmách, ktoré podnikajú v stavebníctve.
Nelegálneho zamestnávania sa firmy či inštitúcie na Slovensku dopustia okrem iného v prípade, že zamestnajú osobu, bez uzavretia pracovnej zmluvy alebo nahlásenia povinného sociálneho poistenia.
Cudzinci z krajín mimo EÚ zase musia až na výnimky získať povolenie na prácu a na pobyt na Slovensku. Cudzinci zo spomínaných takzvaných tretích krajín sa na celkovom počte odhalených prípadov nelegálneho zamestnávania podieľali zhruba tretinou.
Za porušenie zákona o nelegálnej práci hrozí firmám na Slovensku pokuta od 2000 do 200 tisíc eur. Vlani úrady za toto previnenie uložili sankcie v celkovej výške 4,89 milióna eur, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o takmer pätinu.