Prišli sme k vám veľmi príjemným prostredím, ktoré, a to nehovorím s dešpektom, trochu pripomínalo škôlku. Sú toto kancelárie budúcnosti?
Veríme, že áno. Kancelárie budúcnosti by mali byť založené na niekoľkých pilieroch, jedným z nich je komfort a služby pre používateľa. Koronavírus nás utvrdil v tom, že spôsob, akým navrhujeme naše produkty už päť rokov, je správny. Teda napríklad zdravé prostredie, to, aby budova rozpoznávala, koľko ľudí sa práve nachádza v jednotlivých miestnostiach, a podľa toho do nich pumpovala dostatočné množstvo kyslíka. V kanceláriách by sa mali ich používatelia cítiť príjemne, keďže tam trávia najmenej osem hodín denne. Do popredia sa v poslednom čase dostáva aj téma životného prostredia. Snažíme sa o to, aby sme už pri stavbe a neskôr aj pri využívaní priestorov znižovali dôsledky na prírodu.
Nebije sa to trochu v kontexte inteligentných budov? Ide v podstate o neustále zapnutý počítač, ktorý prepočítava a má určitú spotrebu.
Dovolím si tvrdiť, že nie. Ide aj o to, odkiaľ tú energiu máte. Tvoríme moderné produkty tak, aby mali neutrálnu uhlíkovú stopu a aby čerpali energiu čisto z obnoviteľných zdrojov. To dnes dokonca dokážete aj pri bežnom domácom užívaní, od elektrární sa dá za pár eur navyše zazmluvniť len takáto energia. Ďalej ide o ohrev vody a spôsob, akým spracúvate odpad. Separovanie je samozrejmosťou, ale napríklad aj kompostovanie. Zatiaľ sa síce nedá postaviť budova tak, aby bola úplne uhlíkovo neutrálna, pretože potrebujete cement, betón či železo, no existujú schémy, ktoré ju výrazne znižujú. Aktuálne v Londýne staviame práve prvý objekt v súlade s takými technológiami, aby bol dôsledok na životné prostredie v podstate nulový.
Ste prítomní na mnohých trhoch. Už spomínaný Londýn či Varšava. Sú na nich rozdielne pohľady na to, aké budovy sú potrebné?
Čo sa týka kvality a služieb pre používa...
Zostáva vám 85% na dočítanie.