Slovensko bude budúci rok predsedať ministerskej rade Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Viesť bude zoskupenie 37 ekonomicky najsilnejších a najrozmanitejších krajín sveta. Rozhodli o tom predstavitelia členských krajín OECD.
Okrem toho budeme predsedať aj Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Rok 2019 tak bude pre Slovensko významný, píše sa v tlačovej správe ministerstva financií.
Najdôležitejšia udalosť
Zasadnutie ministerskej rady OECD je najdôležitejšou výročnou udalosťou, na ktorej sa zúčastňujú ministri financií, hospodárstva, zahraničia a mnohí iní známi ministri členských krajín.
Momentálne je členských krajín 35 a v budúcom roku ich počet narastie na 37. Pre túto tridsaťsedmičku top krajín sveta sa tak Slovensko na chvíľu stane druhým „domovom“.
„Je to veľká vec a prestíž, pre našu krajinu. Mám z toho radosť. Odzrkadľuje to medzinárodnú reputáciu Slovenska a dlhoročnú prácu veľkého tímu ľudí pracujúcich či už priamo v OECD, pri OECD, alebo s OECD”, povedal podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.
„Predsedať ministerskej rade OECD je pre každú krajinu veľká česť a uznanie na medzinárodnej úrovni. Slovensko si získalo rešpekt a dostaneme príležitosť otvoriť dôležité ekonomické témy“, zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.
Témy ministerskej rady
Hlavné témy diskusií ministerskej rady OECD sú pozitíva a negatíva, ktoré prináša globalizácia ekonomiky, boj proti daňovým podvodom, administratívna spolupráca v oblasti daní, či potreba zmeny rôznych foriem financovania v hospodárskej aj sociálnej oblasti.
OECD je medzivládna organizácia, ktorá už viac než 50 rokov poskytuje členským štátom široký priestor na odborné diskusie o hospodárskych politikách, ktoré sa týkajú predovšetkým udržateľného hospodárskeho rastu, zamestnanosti a životného prostredia.
Poslaním a úlohou OECD je podporovať ekonomický rast a rozvoj, hospodársky a sociálny blahobyt ľudí na celom svete.