Vládna koalícia sa dohodla na maximálnom možnom termíne, kedy by mala byť známa konečná podoba tzv. exekučnej amnestie. Informoval o tom minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Termín sa podľa neho odvíja od toho, aby sa očakávané finančné dopady exekučnej amnestie dali zapracovať do návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.
„Už sme dohodnutí, v akom termíne by to malo ísť. Ideme ešte zosumarizovať, koľkých exekúcií by sa to malo dotknúť,“ zhrnul Gál v stredu (13.6.) po zasadnutí vlády prípravu projektu, ktorý začala v koalícii presadzovať ešte jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) s cieľom odľahčiť exekúciami zavalené súdy. V hre sú pritom podľa ministra stále dve verzie: exekučná amnestia alebo zastavenie niektorých exekúcií na súdoch.
Bývalá ministerka Žitňanská hovorila o návrhu exekučnej amnestie:
Prišli by osobné bankroty
Gál preferuje druhú možnosť. „Prikláňam sa k tomu, aby to bolo len zastavenie exekúcií,“ vysvetlil s tým, že v tomto prípade by sa na súdoch zo zákona zastavili všetky exekučné konania, ktoré sú staršie ako päť rokov.
Dlhy by ľuďom zostali, podľa Gála by však mohli využiť systém osobných bankrotov, ktorý sa osvedčil. Odmenu pre exekútorov by v takomto prípade podľa Gála platil štát s tým, že jej presná výška ešte nie je určená. V prípade zhruba milióna exekúcií by to malo predstavovať náklad vo výške rádovo desiatok miliónov eur.
Hľadajú peniaze
Exekučná amnestia by okrem zastavenia exekúcií na súdoch naproti tomu znamenala, že ľudia by sa zbavili svojho dlhu po zaplatení jeho časti. Podľa Gála je v tomto prípade reč o dlhoch voči štátu a jeho inštitúciám. Minister si z ústavného hľadiska nevie predstaviť, že by sa exekúcia mohla vzťahovať i na súkromnú sféru.
Rokovania v koalícii o tejto téme sa podľa ministra naťahujú vzhľadom na jej komplikovanosť, závažnosť a dopad na verejné financie. Odhadol, že s finálnym riešením príde po lete. „Ešte sme nevyriešili otázku finančného krytia, stále sa niekde točíme okolo samotného konceptu,“ priblížil stav rokovaní v koalícii minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Ten možný dopad na štátny rozpočet zatiaľ vyčísliť nevedel.
Milióny exekúcií
Rezort spravodlivosti dávnejšie informoval, že na súdoch leží 3,74 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel účinných pred 1. aprílom 2017. Z nich je polovica starších ako päť rokov a veritelia ich nechávajú ležať na súdoch aj preto, aby nemuseli platiť poplatky. Exekútori a súdy však i v prípade týchto exekúcií musia robiť úkony, s čím sú spojené náklady.
Navrhované mimoriadne opatrenie by nadviazalo na minuloročné zmeny – zavedenie jediného Exekučného súdu pre celé Slovensko a úpravu podmienok osobného bankrotu. Podľa prepočtov ministerstva je exekučná amnestia potrebná preto, že zvládnuť štandardnými spôsobmi situáciu na súdoch, zahltených starými exekúciami, by trvalo zhruba desať rokov.