Budúcnosť závodu Samsung v Galante je neistá. Medzi zamestnancami sa hovorí o jeho zatvorení, firma ukončuje spoluprácu so svojimi dodávateľmi a vedenie firmy ostáva vo vyjadreniach len neisté, informuje portál Aktuality.
Začiatkom roka sa Samsung rozhodol zatvoriť jeden zo svojich závodov vo Voderadoch. Výroba sa mala presťahovať práve do závodu v Galante. Najväčší výrobca televízorov na svete však presťahoval do Galanty len necelú polovicu zo svojich výrobných liniek. Zhruba pred mesiacom potom odišlo šesť produkčných liniek zo závodu v Galante do Maďarska.
Ukončenie spolupráce s dodávateľmi
O možnom odchode Samsungu nasvedčujú aj ďalšie kroky spoločnosti. Niektoré oddelenia firmy sa presunuli pod externé firmy. Okrem toho producent televízorov prestal odoberať komponenty od svojich tradičných dodávateľov. S firmou KNP, ktorá vyrábala plastové komponenty ukončil spoluprácu.
Vedenie Samsungu sa k situácii vyjadrilo len veľmi neurčito. Hovorca spoločnosti Ján Nemašik pre Aktuality povedal, že spoločnosť Samsung "neustále potvrdzuje pokračujúcu podporu miestnej ekonomiky a zákazníkov na území Slovenskej republiky."
Presun výroby z Voderad Samsung obhajoval zachovaním konkurencieschopnosti. Nemašík dodal, že práve týmto rozhodnutím chcú zaistiť, že Samsung bude vyrábať televízory aj vo výrobnom závode v Galante.
Zatvorený závod vo Voderadoch
Začiatkom roka sa Samsung rozhodol zatvoriť svoj závod vo Voderadoch. Závod mal ročný obrat 63 miliónov eur a zamestnával 568 kmeňových zamestnancov. Ďalších tisíc ľudí pre nich pracovalo externe. Vo fabrike sa vyrábali displeje, ktoré sa potom presúvali do závodu v Galante, kde sa následne kompletizoval výrobok.
Samsung sa na Slovensku radí z hľadiska tržieb k najväčším firmám. Spoločnosť v minulosti opakovane dostala od slovenskej vlády investičné stimuly.
Firmy na Slovensku sa už dlhší čas sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a vo väčšom počte najímajú aj cudzincov. V regióne Trnavy a Galanty, kde podniká Samsung, miera nezamestnanosti patrí k najnižším v krajine.
O nedostatku pracovnej sily na Slovensku sme sa v HNtelevízii rozprávali s analytikom inštitútu CELSI a Ekonomickej univerzity Martinom Kahancom koncom novembra 2017: