StoryEditor

Na zemetrasenie si počkáme

Nová regulačná rada, ktorá bude rozhodovať o cenách energií, by na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví mala zasadnúť o niekoľko mesiacov. Výmenu všetkých jej členov umožňuje novela zákona, ktorú presadili poslanci koalície.

Nová regulačná rada, ktorá bude rozhodovať o cenách energií, by na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví mala zasadnúť o niekoľko mesiacov. Výmenu všetkých jej šiestich členov umožňuje novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú minulý týždeň presadili v parlamente poslanci koalície. Podľa informácií HN oficiálne rokovania o nových kandidátoch sa ešte nezačali. "Treba rešpektovať právo prezidenta vrátiť zákon Národnej rade, čo sa, dúfame, nestane. Po tom, ako nadobudne účinnosť, si k tomu sadneme," povedal včera premiér Robert Fico. Definovať nechcel ani kritériá, podľa ktorých bude koalícia členov rady vyberať.
Zákon by mal byť účinný od 15. marca, ale regulačná rada sa vymení až dňom nástupu nových členov. "Ja nebudem navrhovať žiadne mená. Je to výsostná záležitosť vlády, ktorá navrhne troch kandidátov a ďalších troch parlament," prízvukuje minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý zmenu zákona presadzoval.
Koaličné rokovania
O nové posty sa dá v koalícii očakávať tvrdý boj. Kým sa nedohodne, na cenové rozhodnutia bude dohliadať súčasná rada.
V novej však možno budú sedieť aj niektorí zo súčasných členov. "Nevylučujem to, v poslednom čase sme mali s odborníkmi na regulačnom úrade veľmi korektné vzťahy," hovorí poslanec Smeru-SD a poradca premiéra Vladimír Faič. Ako však pre HN potvrdila väčšina členov regulačnej rady, zatiaľ ich s takouto ponukou nikto neoslovil. O konkrétnych menách včera nevedel ani šéf energetiky na ministerstve hospodárstva Marián Naniaš a ani Ficov poradca pre energetiku Jozef Práznovský.
"Nedostali sme sa tak ďaleko, aby sme diskutovali o konkrétnych menách, ale nepochybne k takýmto rokovaniam príde," potvrdzuje Tibor Mikuš z ĽS-HZDS. Koalícia však podľa neho má dostatok odborníkov z praxe, ako aj z akademických kruhov. "Viem si predstaviť aj niektorých z tých, ktorí sú tam doteraz," dodal Mikuš. Zástupcovia koaličných strán sa zhodujú, že by nemalo ísť o politické nominácie, ale vyberať by sa malo na základe odbornosti.
Termíny nejasné
Schválená novela zákona o regulácii sieťových odvetví odvolávanie členov regulačnej rady uľahčuje. Opozícia to kritizuje, lebo si myslí, že potom nebude regulačná rada nezávislá. Preto sa dá tiež očakávať užšia spolupráca regulátorov s Ficovým kabinetom. Keď sa aj koalícia dohodne na menách, na ťahu bude hlava štátu. "Prezident nemá zo zákona stanovené obdobie, kedy musí nových členov rady vymenovať," upozorňuje jeho hovorca s tým, že sa to snažia stihnúť čo najskôr. Vlani celý proces výberu a vymenovania dvoch nových členov rady trval niekoľko mesiacov.

Tlak na energie a vodu
Zmenu zákona o regulácii sieťových odvetví považuje premiér Robert Fico za jednu z najdôležitejších legislatívnych zmien v tomto roku. Pri návrhoch cien za energie "máme teraz možnosť kontrolovať všetky nákladové položky. Pre monopoly bude veľmi komplikované prísť so špekulatívnymi návrhmi", komentuje dosah novely zákona.
Na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pritlačila vlani vláda aj pri tvorbe cien za dodávky pitnej a odvedenie použitej vody. Úrad rozhodol, že vodné a stočné bude v tomto roku na Slovensku v priemere o niečo lacnejšie ako vlani. Vodárenské spoločnosti sa však obávajú, že nebudú mať na rozvoj. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek si to však nemyslí. Tieto firmy sa podľa neho v minulosti nesprávali hospodárne. "Ak z predchádzajúcich období mali akumulovaný zisk, väčšinou ho použili na vyplatenie dividend."

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. jún 2025 12:23