Slovensko výrazne zaostáva za ostatnými krajinami EÚ pri ponuke finančne dostupných nájomných bytov, čo sa nepriaznivo prejavuje v oblasti mobility pracovnej sily, podpory mladých rodín či handicapovaných občanov. V analýze to dnes uviedol Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Kým v ostatných krajinách EÚ sa podiel nájomných bytov na celkovom bytovom fonde pohybuje od 19 do 62 percent, na Slovensku je to len šesť percent. V Česku tento podiel podľa NKÚ dosiahol 21 percent.
Slovensko v 90. rokoch umožnilo napríklad nájomcom družstevných bytov odkúpiť tieto byty za výhodnú cenu do svojho vlastníctva. Značná časť obyvateľov túto možnosť využila. Na Slovensku je zhruba 90 percent bytov a domov v súkromnom vlastníctve, vyšší podiel v rámci EÚ majú len Estónsko, Bulharsko a Rumunsko.
Podľa analýzy na Slovensku podobne ako v Česku nové nájomné byty, ktoré stavajú hlavne samosprávy, tvoria len zlomok z celkového počtu dokončených bytov. Predvlani to bolo len 359 nájomných bytov, teda 2,2 percenta z dostavaných bytov.
Slovenský úrad upozornil, že na rozdiel od Slovenska či Česka nie je napríklad v Rakúsku systém sociálneho bývania zameraný len na domácnosti s nízkymi príjmami. Práve rakúsky model označil NKÚ za vzor. V Rakúsku podiel nájomných bytov dosahuje až 42 percent z bytového fondu.