Okrem materiálno-technického zabezpečenia budov nemocníc je potrebné venovať pozornosť aj personálu, žiadajú zástupkyne zdravotných sestier a pôrodných asistentiek.
V súčasnosti totiž v mnohých nemocniciach dodržiavajú normatívy iba vďaka tomu, že odpracujú stovky hodín nadčasov. Jedným z navrhovaných riešení, ktoré podporilo hnutie OĽaNO, je navýšenie platov o približne 20 percent.
Podľa Eleny Červenákovej, poslankyne Národnej rady a zástupkyne zdravotných sestier v parlamente, do štyroch rokov odíde do dôchodku vyše šesťtisíc a do desiatich rokov odíde takmer 11-tisíc zdravotných sestier.
Národné centrum zdravotníckych informácií v súčasnosti eviduje v slovenskom zdravotníctve 31-tisíc sestier, z toho tretina má viac ako 50 rokov. Navyše, sme jediná krajina v Európskej únii, kde klesá počet sestier. Ako upozorňujú viaceré zdravotnícke organizácie, hlavným dôvodom tohto úbytku je značná migrácia do zahraničia za lepšími sociálnymi a finančnými podmienkami.
Poslanci hnutia OĽaNO preto žiadajú uzákonenie navýšenia základnej zložky mzdy zo 738,72 eur na 957 a v najvyššej platovej kategórii zvýšenie z 912 na 1144,8 eur. Podľa prepočtov hnutia by celkové náklady na takéto zvýšenie miezd v budúcom roku stáli štát asi 100 miliónov eur.
„Je to dlhodobý problém, ktorý sa u nás dlhodobo nerieši. Tento návrh zmeny zákona je jedným z deviatich opatrení na adresovanie katastrofálneho nedostatku sestier a pôrodných asistentiek, ktorý sme navrhli vtedajšiemu ministrovi zdravotníctva Druckerovi už v roku 2016,“ pripomenula Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.