Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor v rozhovore pre HNtelevíziu povedal, že ak by pokračovalo prehrievanie ekonomiky dlhšiu dobu, mohli by sme sa dostať do problémov. K prehrievaniu ekonomík dochádza, ak rastieme nad dlhodobým trendom, vysvetľuje viceguvernér.
V rozhovore Ódor naznačil aj to, kedy a či hrozí ďalšia recesia. "Pozorne sledujeme medzinárodne prostredie, odkiaľ môžu prísť náznaky budúcej recesie. Nebude to však také, ako pri finančnej kríze v roku 2008."
"Dobré časy netrvajú večne," vysvetľuje bankár. Ódor ďalej dodáva, že v súčasnosti existuje mnoho náznakov, ktoré by eventuálne mohli ohroziť rast ekonomiky. Spomína napríklad obchodné vojny, brexit, či krízu v Turecku.
Viceguvernér Národnej banky sa taktiež venuje otázke finančnej krízy. "Finančné krízy boli a aj budú," tvrdí. Po finančnej kríze z roku 2008 došlo k regulácii a bankový sektor je pripravený na riziká.
Ódor hovorí, že žijeme v dvojnásobne dobrých časoch. "Sme ešte relatívne mladá spoločnosť, ale za pár desaťročí budeme patriť vrámci EÚ medzi najstarších. Z dlhodobého hľadiska v rámci demografie máme ešte pár rokov v dobrých časoch."
"Ak sa však na vec pozrieme z pohľadu cyklického vnímania ekonomiky, tak nám podľa prognózy vychádza, že ešte dva roky budeme v dobrých časoch. Ešte dva roky môžeme byť relatívne pokojní," uzavrel Ódor.
Viac sa dozviete vo videu vyššie.