Ľudia, ktorí plánujú začať podnikať na živnosť, by to mali mať od septembra jednoduchšie. Vláda totiž včera odobrila návrh novely živnostenského zákona, ktorá počíta so zriadením jednotných kontaktných miest. V nich by sa malo dať vybaviť prakticky všetko, čo so štartom podnikania súvisí. Novelu ešte musí schváliť parlament.
Ako informovala Alena Koišová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra, služby kontaktných miest budú bezplatné.
Poplatky po novom
Priplatiť si však budú musieť tí, ktorí majú v živnostenskom liste zapísaných viacero predmetov činností. "Na živnostenskom liste alebo koncesnej listine bude uvádzaný iba jeden predmet podnikania. V súčasnosti totiž existujú podnikatelia, ktorí majú na živnostenskom liste aj 50 rôznych činností, ktoré spolu vzájomne nesúvisia," informuje Koišová.
Každý predmet činnosti sa bude po novom spoplatňovať osobitne. V praxi to bude podľa nej znamenať, že ak chce niekto podnikať v 20 činnostiach, bude potrebné vydať mu 20 živnostenských listov.
Správne poplatky za vydanie oprávnenia by mali však klesnúť- v prípade živnostenských listov na 100 a 500 korún (dnes tisíc), v prípade koncesných listín na tisíc korún (teraz dvetisíc). Reálne tak môže zaplatiť viac ten, kto si dá zapísať tri a viac činností.
Na darčeky?
To sa nepáči poslancovi SDKÚ-DS Pavlovi Prokopovičovi. "Návrh novely živnostenského zákona, ktorý schválila vláda, vracia živnostenský stav o pätnásť rokov dozadu. Ide o ďalší bezprecedentný útok vlády Roberta Fica na podnikateľov a súkromný sektor," tvrdí. Podľa neho ide o útok "peniaze podnikateľov, ktorými chce vláda zaplátať diery v rozpočte na svoje populistické darčeky".
Prokopovič však víta zriadenie kontaktných miest, čím sa podľa neho napĺňa koncepcia schválená vládou Mikuláša Dzurindu v apríli 2006.
Všetko o novom živnostenskom zákone sa dočítate v najbližšej prílohe Poradca, ktorá vyjde 18. apríla.
Čo mení novela
- Zavádza jednotné kontaktné miesta
- Obmedzuje zapisovanie viacerých predmetov činností
- Nebude treba platiť za výpis z registra trestov
- remeselníci nebudú potrebovať trojročnú prax