Telefónica O2, ktorá slúži zákazníkom od piatka minulého týždňa, by mala začať overovať údaje svojich klientov. Hoci Orange a T-Mobile tak robia, tretí operátor zvolil jednoduchší spôsob registrácie a okrem mena a adresy nevyžaduje žiadne ďalšie osobné údaje. Ministerstvo dopravy totiž pripravilo novelu zákona o elektronických komunikáciách, od ktorej čaká, že aj O2 bude musieť postupovať rovnako, ako jej konkurenti. Dôvodom je predchádzanie terorizmu a potreby polície.
Zatiaľ iba databáza
Polročné evidovanie užívateľov internetových služieb a dvojročné zachytávanie telekomunikačných operácií nariaďuje Európska komisia. Dôležité je totiž zálohovanie údajov. Súčasný zákon však ukladá vytvárať len "databázu klientov", čo operátorom neprikazuje viesť podrobnú evidenciu. Podľa Telefóniky tak má zákon len odporúčací charakter.
"Sme presvedčení, že existujú omnoho účinnejšie prostriedky identifikácie a potlačovania zneužitia telekomunikačných služieb na nezákonné účely. Rozsiahle nezávisle štúdie, ktoré máme k dispozícii, a vlastné skúsenosti jasne dokladujú, že efektivita fyzického overovania identifikácie je na účely potlačovania nezákonných aktivít minimálna," povedala hovorkyňa Telefóniky O2 Slovakia Hana Hejsková.
Ministerstvo chce zmenu
Ministerstvo dopravy čaká zmenu od novely spomínaného zákona. "Povinnosť by mala byť určená konkrétnejšie. A to tak, aby si zákon nemohol každý vyložiť inak," povedal hovorca ministerstva Marián Jánošík. Novela pôjde do konca februára na rokovanie vlády, v apríli by už mala platiť.
Telefónica tak bude zrejme nútená overiť všetkých svojich klientov, a to aj tých, ktorí už SIM kartu majú. "Záleží na prechodných ustanoveniach. Ak sa bude povinnosť vzťahovať aj na doterajšie obchodno-záväzkové vzťahy, bude musieť overiť všetkých zákazníkov," povedal právnik Ján Arendárik. Novela sa podľa Jánošíka ešte dokončuje, a tak nevedel prechodné ustanovenia konkretizovať. Do pripomienkového konania šla novela s tým, že ustanovenia o povinnom uchovávaní údajov budú platné od novembra tohto roka.
Problém pre políciu
Veľké problémy s neoverenými klientmi by mohli nastať v prípade odpočúvania políciou. Ak si totiž bezpečnostný orgán od operátora vyžiada odpočúvanie, ten mu ho je povinný poskytnúť. Ak by však mala Telefónica zlé údaje, odpočúvanie by sa netýkalo požadovanej osoby.
Problémy s odpočúvaniami sú napríklad v Česku, kde je zákon k operátorom liberálnejší, a tak má polícia s odpočúvaniami väčšie problémy než u nás. "Právny výklad Telefóniky O2 u nás je mylný. Súčasní operátori si ho vysvetľujú správne, a tak aj postupujú. Ich informácie sú pre nás veľmi potrebné," povedal hovorca Policajného zboru Martin Korch. Podľa neho sa polícia spolieha na novelu zákona, ktorá by mala situáciu vyriešiť.
Či dostal podnet na prešetrenie overovania registrácii O2 Telekomunikačný úrad, ktorý tretiemu operátorovi licenciu pridelil, hovorca úradu Roman Vavro neprezradil. "Momentálne prebieha v Telefónike kontrola, nebudeme bližšie špecifikovať, čoho sa týka. Jej výsledky oznámime najskôr operátorovi a potom uverejníme," povedal Vavro.
Čo hovorí novela
Podniky poskytujúce telekomunikačné služby budú musieť od 1. novembra 2007 uchovávať prevádzkové a lokalizačné údaje o komunikácii svojich zákazníkov. Dáta o komunikácii prostredníctvom internetu a elektronickej pošty budú firmy povinné uchovávať šesť mesiacov, údaje o ostatných druhoch komunikácie dva roky.