StoryEditor

Rozhodnutie Kisku, či vymenuje Kažimíra za guvernéra NBS, padne koncom februára

13.02.2019, 08:55
Prezident Andrej Kiska sa dnes stretol s kandidátom na guvernéra NBS Petrom Kažimírom a kandidátom na viceguvernéra Jozefom Hudákom.

Už o pár týždňov by mal odísť zo svojej funkcie súčasný šéf Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, prezident Andrej Kiska však ešte stále nevymenoval jeho nástupcu. Dnes doobeda sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom, ktorého by na tejto stoličke rada videla koalícia.

Ako po stretnutí povedal Kažimír, bavili sa predovšetkým o jeho vízii ako by mala Národná banka v budúcnosti vyzerať. „Chcem, aby aj naďalej bola modernou inštitúciou, ktorá bude zamestnávať špičkových ľudí, Slovákov aj expatov, chcem, aby mala svoj podiel na výskume menovej politiky,“ uviedol.

Okrem toho by sa chcel zamerať na nové technológie a ich zapojenie do platobného styku. „Chcem, aby sme boli schopní reagovať na digitálnu dobu, dobu fin-techov a nových technológii v oblasti platobných služieb ale aj úverových produktov,“ dodal.

Tejto oblasti sa venoval aj na ministerstve. Slovensko totiž patrí k prvým krajinám Európy, ktoré sa aspoň snažia zdaniť digitálne platformy a bojuje za to, aby Európska únia prijala v tejto oblasti čo najskôr opatrenia.

Prezident sa dnes stretol aj s kandidátom na post viceguvernéra Jozefom Hudákom. Ten bol vystavený ostrej kritike a to aj zo strany súčasného guvernéra Jozefa Makúcha, podľa ktorého má nedostatočnú kvalifikáciu. Kažimír sa ale vyjadril, že je pripravený spolupracovať s kýmkoľvek, kto bude do funkcie viceguvernéra vymenovaný.

To, či ich prezident vymenuje alebo nie sa však zatiaľ nedozvieme. Ako uviedol jeho hovorca Roman Krpelan, prezident sa rozhodne na konci februára.

Ak nevymenuje Kažimíra, vláda bude musieť nájsť iného kandidáta, ktorého potom bude musieť znova schváliť parlament. Prípad viceguvernéra je však iný. Ak ho prezident nevymenuje, kreslo môže zostať neobsadené, tak ako je to dnes.

01 - Modified: 2023-01-19 11:32:41 - Feat.: - Title: Prinesie verdikt nad Rajeckým zlom? Nebola mi ponúknutá ochrana, hovorí pre HN 02 - Modified: 2022-12-12 15:06:25 - Feat.: - Title: Daňová kauza exprezidenta Kisku zamrzla. Sudca vyše osem mesiacov študuje obžalobu 03 - Modified: 2022-09-09 18:13:11 - Feat.: - Title: Kiska sa s Charlesom stretol na jeho panstve. Čo vie nový panovník o Slovensku? 04 - Modified: 2022-05-06 22:28:15 - Feat.: - Title: Kajúcnik Imrecze prekvapujúco prehovoril o Kiskovi. Prezident ho zavolal do paláca, aby riešili kauzu jeho firmy​ 05 - Modified: 2022-04-13 14:23:20 - Feat.: - Title: Kisku obžalovali a ozval sa empatický Fico
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 19:02