StoryEditor

Kažimír sa v najbližších týždňoch vzdá všetkých politických funkcií, Kiska ho vymenoval za guvernéra

13.03.2019, 08:25
Autor:
TASRTASR
Na novom poste guvernéra Národnej banky Slovenska chce Peter Kažimír pokračovať v práci doterajšieho guvernéra Jozefa Makúcha.

Peter Kažimír si prevzal z rúk prezidenta Andreja Kisku menovací dekrét a od 1. júna nastúpi do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska.

Dátum odchodu z postu ministra

Andrej Kiska zaželal Petrovi Kažimírovi veľa úspechov v novej funkcii. "Ako guvernér NBS musíte byť nezávislý a nestranný. Každé Vaše vyjadrenie bude konfrontované. Očakávam od nového guvernéra, že sa bude zapájať do verejných diskusií," uviedol prezident.

Peter Kažimír sa plánuje vzdať v najbližších týždňoch všetkých politických funkcií. Následne plánuje ísť za premiérom Petrom Pellegrinim a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, aby s nimi hovoril o dátume jeho rezignácie na rezorte financií.

Na novom poste guvernéra Národnej banky Slovenska chce pokračovať v práci doterajšieho guvernéra Jozefa Makúcha, aby bola NBS vnímaná ako moderná inštitúcia a chce, aby reagovala na výzvy napríklad v oblasti fintechov.

Kažimír bol od roku 2012 ministrom financií. Na poste guvernéra NBS vystrieda Jozefa Makúcha. Ten oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS, že chce z tohto postu predčasne odísť. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

Kiska nerozhodol o Hudákovi

Makúch naznačil skorší odchod z funkcie už vlani v septembri. Zdôvodnil to obavami o stabilitu politického prostredia v budúcnosti, tiež mal pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu.

"Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické," skonštatoval v septembri 2018 Makúch.

Po odchode z národnej banky plánuje pôsobiť na akademickej pôde Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity. Viackrát sa vyjadril, že považuje Kažimíra za dobrého nástupcu.

Post viceguvernéra NBS ostane zatiaľ neobsadený. Hlava štátu zatiaľ o Jozefovi Hudákovi, ktorý do tejto funkcie kandiduje ako jediný, nerozhodla. 

01 - Modified: 2023-03-24 23:05:00 - Feat.: - Title: Bankocetle, guldeny, koruny. Papierové platidlá sa u nás často menili, niektoré bankovky boli terčom vtipov 02 - Modified: 2023-03-20 15:04:25 - Feat.: - Title: Dianie okolo Credit Suisse nepredstavuje pre náš finančný sektor riziko, tvrdí Národná banka Slovenska 03 - Modified: 2023-03-09 19:35:20 - Feat.: - Title: Šmejdi sa zamerali na seniorov. Využívajú ich finančnú tieseň a hrozí, že ich oberú o strechu nad hlavou 04 - Modified: 2023-03-04 11:51:05 - Feat.: - Title: Banky poskytovali v januári úvery na bývanie za takmer 41 mld. eur 05 - Modified: 2023-03-01 11:38:15 - Feat.: - Title: Národná banka ukončila výmenu chorvátskych kún, klienti si ich vymenili za 405-tisíc eur
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. marec 2023 15:28