Do vlády a na post ministra hospodárstva prišiel ako nestranník a demisiu podal spolu s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom. Ako pri svojom odchode uviedol "neviem o žiadnom zlyhaní, je čas na zmenu a ja sa tomu vôbec nebránim". Analytici videli za odchodom oboch mužov najmä snahu Smeru-SD vyslať signál k voličom po prezidentských voľbách, kde Roberat Fica porazil Andrej Kiska. Premiér mal vraj Malatinskému vyčítať, že sa Slovensku nedarilo zlepšovať podnikateľské prostredie a zaostávalo v tomto ohľade v európskych a svetových rebríčkoch. 3. júla 2014 ho tak na poste vystriedal dovtedajší štátny tajomník Pavol Pavlis.TASR
StoryEditor

Zamestnávatelia kritizujú návrh národniarov na viac voľna, niektoré firmy to môže poškodiť

13.03.2019, 13:59
Autor:
TASRTASR
Zástupcovia zamestnávateľov upozorňujú na to, že už v súčasnosti je možné dohodnúť si v kolektívnej zmluve aj vyššiu výmeru dovolenky, ako je zákonom stanovená dĺžka.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR trvá na tom, aby sa nemenil výmer dovolenky pre zamestnancov bez ohľadu na ich vek.

Upozorňuje na to, že už v súčasnosti sa dá v rámci kolektívneho vyjednávania vyrokovať viac dní voľna. Zvýšenie dní dovolenky na päť týždňov pre všetkých navrhuje v novele Zákonníka práce poslanec SNS Tibor Jančula.

"AZZZ SR je znepokojená, akým spôsobom sa opäť predkladajú zmeny Zákonníka práce. Bez akejkoľvek diskusie so zástupcami sociálnych partnerov, ktorých sa táto téma bytostne dotýka, a bez akejkoľvek reálnej analýzy vplyvov," upozornila v stanovisku pre médiá hovorkyňa AZZZ SR Miriam Špániková.

V dôvodovej správe k novele Zákonníka práce je podľa AZZZ SR uvádzané, že novela nemá vplyv na rozpočet verejnej správy a vplyv na podnikateľské prostredie. "Nie je to pravda a považujeme to za účelové zavádzanie predkladateľa s cieľom zbierať politické body," uviedla Špániková.

Zástupcovia zamestnávateľov upozorňujú na to, že už v súčasnosti je možné dohodnúť si v kolektívnej zmluve aj vyššiu výmeru dovolenky, ako je zákonom stanovená dĺžka. "Preto sme za ponechanie súčasného stavu, kde si formou kolektívneho vyjednávania môžu zástupcovia zamestnancov dohodnúť okrem iného napríklad aj dĺžku dovolenky. Systém odmeňovania, benefitov a iných pracovnoprávnych vzťahov zároveň považujeme za internú záležitosť každého podnikateľského subjektu, ktorý sám najlepšie vie, aké sú jeho ekonomické možnosti," upozornila Špániková.

Prijatie novely z dielne SNS podľa zamestnávateľov môže spôsobiť problémy predovšetkým vo firmách, kde je nepretržitá prevádzka a kde budú musieť hľadať za zamestnanca náhradu.

"V súčasnosti, keď zamestnávatelia bojujú s akútnym nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl, môže aj táto novela spôsobiť zamestnávateľom personálny problém a zvýšenie nákladov v dôsledku nadčasov alebo prijímania novej pracovnej sily," dodala Špániková.

01 - Modified: 2022-11-07 14:56:32 - Feat.: - Title: Zamestnávatelia aj odbory privítali dohodu o pomoci veľkým podnikom 02 - Modified: 2022-11-07 09:26:30 - Feat.: - Title: Zamestnávatelia naďalej odmietajú návrh Smeru na zmenu Zákonníka práce 03 - Modified: 2022-11-07 09:38:25 - Feat.: - Title: Kvietika spája s podivnou 1,5-miliónovou dotáciou jeho známy. Ten tvrdí, že z europeňazí nič nevidel 04 - Modified: 2022-10-30 16:14:00 - Feat.: - Title: SNS verí, že komunálne voľby sú pre ňu reštartom na návrat do parlamentu 05 - Modified: 2022-10-27 08:44:00 - Feat.: - Title: Kvietikovi som dal viac ako tri milióny eur, ja som si ponechal 400-tisíc, vypovedal svedok v kauze Dobytkár
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. november 2022 23:46