Poslanci koaličného Mostu-Híd navrhujú zníženie odvodov pre zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Taktiež chcú zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane. Týmito opatreniami chcú pomôcť najmä pracujúcim. Začať platiť by mali od roku 2020.
Novelou zákona o dani z príjmov navrhujú poslanci Mostu-Híd zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. Zvýšiť by sa mal postupne z 19,2-násobku životného minima na 21-násobok v roku 2020, až na 22,7-násobok od roku 2021.
Navrhujú tiež rovnaké zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane ročne na manželku (manžela) vzhľadom k tomu, že aj doteraz bola v rovnakej výške ako nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka.
"Na Slovensku sa v rozpočte podľa Európskej komisie priveľmi spoliehame na daňové a odvodové zaťaženie pracujúcich," zdôvodnila na štvrtkovej tlačovej konferencii poslankyňa Irén Sárközy. Toto opatrenie podľa nej prinesie zamestnancom vyššie mzdy a tak môže rásť životná úroveň rodín.
Podľa štátneho tajomníka rezortu práce Ivana Švejnu je toto opatrenie aj podľa ekonómov najlepším spôsobom, ako zvýšiť príjmy zamestnancom. "Koeficienty vychádzajú z predpokladov, aké príjmy budú mať samosprávy," vysvetlil Švejna.
Zníženie odvodov
Druhou novelou zákona o sociálnom poistení chce strana znížiť odvody do rezervného fondu solidarity o štyri percentuálne body (p.b.) zo súčasných 4,75 percent na 0,75 percent, a to v prípade zamestnávateľa, SZČO a dobrovoľne poistenej osoby. V prípade štátu by sa mali tiež znížiť na 0,75 percent zo súčasnej úrovne 2 percentá z vymeriavacieho základu.
Odvody do základného fondu starobného poistenia chcú ekvivalentne zvýšiť o štyri p.b. na strane zamestnávateľa za zamestnanca, rovnako u SZČO, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby, štátu, Sociálnej poisťovni, tiež v prípade zamestnávateľa za zamestnanca, ktorý je sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri a aj v prípade SZČO, ktorá je tiež sporiteľom v druhom pilieri. Poslanci ďalej v novele navrhujú zníženie odvodov pre zamestnancov o jeden percentuálny bod.
Chcú diskutovať s koaličnými partnermi
Most-Híd chce o týchto návrhoch rokovať s koaličnými partnermi. "Aká bude konečná dohoda, to závisí od koaličných partnerov," poznamenala Sárközy.
Zároveň dodala, že strana je ochotná diskutovať aj s koaličnou SNS, ktorá priniesla tiež návrhy na zníženie niektorých daní, napríklad navrhuje 10 percent DPH na všetky potraviny či nižšiu daň z príjmu právnických osôb. "Vítame každý jeden návrh, ktorý smeruje k tomu, aby sme pomohli ľuďom," dodala poslankyňa s tým, že pravdepodobne bude prijatý nejaký "mix opatrení".
Navrhované opatrenia majú byť podľa Švejnu financované najmä z lepšieho výberu daní samospráv. "Tieto opatrenia navrhujeme preto teraz, aby už príprava rozpočtu na ďalší rok, ktorý sa už teraz pripravuje, aby to bolo brané ako priorita strany, aby sa s tým už počítalo," objasnil Švejna, ktorý súhlasí s dosiahnutím vyrovnaného rozpočtu.
"Tieto dvojičky opatrení v podstate budú na úkor výrazného rastu samospráv a výrazného rastu príjmov Sociálnej poisťovne. My len rozpúšťame ľuďom to, čo oni dávajú štátu. Príjmy obidvoch rastú, my to len vraciame ľuďom," dodal Švejna.