Tržby: 2,61 miliardy eur. Zisk: 565 miliónov eur.TASR/František Iván
StoryEditor

Odbory v U.S. Steel vyhlásili štrajkovú pohotovosť

10.04.2019, 15:58
Autor:
TASRTASR
Zamestnanci sú nespokojní s navyšovaním tarifnej zložky mzdy.

V košických oceliarňach U.S. Steel vyhlásili odborári štrajkovú pohotovosť. Ide o vyjadrenie nespokojnosti s navyšovaním tarifnej zložky mzdy a percentuálnym navyšovaním variabilnej zložky mzdy v tejto najväčšej hutníckej fabrike na Slovensku.

Svojim hlasovaním to potvrdili delegáti konferencie Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice, ktorá sa uskutočnila v pondelok (8.4.).

Ako v stredu ďalej informovali odborári, ani po deviatich kolách kolektívneho vyjednávania o návrhu dodatku k platnej kolektívnej zmluve sa nepodarilo zamestnávateľovi a zástupcom odborov dospieť k dohode.

"My chceme mať spokojných zamestnancov. Patríme do Európskej únie, podieľame sa na excelentnom výkone USSK a zaslúžime si za 'európsku prácu európsku plácu'," uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice Juraj Varga.

Dodal, že kvalifikovaná pracovná sila Slovákov býva často, a aj v tomto prípade, v porovnaní s krajinami západnej Európy, podhodnotená.

Vedenie je sklamané, ale vedie dialóg

Vedenie fabriky ostáva optimistické a ďalej s odbormi vedie dialóg. "U. S. Steel Košice tu má takmer 20-ročnú históriu a rovnako dlhý a férový vzťah medzi spoločnosťou a odbormi. Sme sklamaní vyhlásením štrajkovej pohotovosti, ale veríme v pokračovanie konštruktívneho sociálneho dialógu," reagoval pre TASR hovorca oceliarní Ján Bača.

"Pracujeme na tom, aby sme zvyšovali životný štandard našich zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní nad priemerom v regióne, a to v čase, keď nastavujeme naše podnikanie tak, aby bolo úspešné na najbližších 20 rokov na trhu, ktorý je momentálne pre výrobcov v recesii," dodal.

Podľa odborárov diametrálne odlišný pohľad majú obe vyjednávacie strany vo viacerých bodoch, najmä však pri výške rastu tohtoročných tarifných miezd zamestnancov a percentuálneho navýšenia variabilnej mzdovej časti, ktoré odbory považujú za kľúčové.

"Odlišnosť je príliš veľká" 

Kým zástupcovia zamestnancov z Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice vstupovali 16. januára 2019 do kolektívneho vyjednávania s požiadavkou navýšenia tarifných miezd zamestnancov o 120 eur pre každého – s čím zamestnávateľ zásadne nesúhlasil - po troch mesiacoch vyjednávania sa ich požiadavka "znížila" na rast tarifných miezd o 70 eur. Naopak, návrh zamestnávateľa aktuálne hovorí len o navýšení v priemere o 20 eur do taríf.

Odbory uvádzajú, že odlišnosť názorov oboch sociálnych partnerov – tak zamestnávateľa, ako aj zástupcov zamestnancov - je príliš veľká.

Zamestnávateľ oponuje nestabilným medzinárodným trhom s oceľou, environmentálnym zaťažením či stúpajúcimi mzdovými nákladmi súvisiacimi so zvýšenou minimálnou mzdou i príplatkami za prácu v noci, počas víkendu a vo sviatok, ktoré od mája minulého roku prvý raz a od mája tohto roku opätovne navyšuje novela Zákonníka práce.

K tomu priratúva náklady na rekreačné poukazy, s ktorými sa pri plánovaní rozpočtu nepočítalo a "vďaka" ktorým, podľa jeho slov, stúpli mzdové náklady zamestnancov o viac ako polovicu v porovnaní s ich minuloročným nárastom miezd.

Pomôcť by mal sprostredkovateľ

Neschopnosť nájsť kompromis bola hlavným dôvodom, prečo bol v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní v celom procese po deviatich kolách vyhlásený spor, pri riešení ktorého by mal pomôcť sprostredkovateľ. Toho prideľuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny s tým, že po oboznámení sa s priebehom vyjednávania je to práve sprostredkovateľ, ktorý predloží návrh riešenia sporu.

"To však nakoniec nemusí byť pre vyjednávajúce strany záväzné. V prípade, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné. Pred zástupcami zamestnancov sa potom otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného riešenia – štrajku," informovali odborári .

V košickej fabrike aktuálne pracuje viac ako 12-tisíc zamestnancov. Priemerná mzda spolu s nadčasmi, príplatkami a variabilnou zložkou mzdy tu v roku 2018 predstavovala 1876 eur a v robotníckych profesiách 1746 eur.

Platná podniková kolektívna zmluva je uzavretá na obdobie od 1. apríla 2016 do 31. marca 2020 s tým, že každý rok sa vo forme dodatkov rokuje o mzdovej časti. Kolektívna zmluva zastrešuje nielen zamestnancov U.S. Steel Košice, s.r.o., ale aj pracovníkov U.S. Steel Košice – SBS, s.r.o., U.S. Steel Košice – Labortest, s.r.o. a Ferroenergy s.r.o.

01 - Modified: 2022-10-20 13:59:50 - Feat.: - Title: Železničiari vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Odborári hovoria o neúspešných vyjednávaniach 02 - Modified: 2022-08-16 07:01:42 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Predaj košickej U. S. Steel je v patovej situácii. Problémom majú byť nízke ponuky uchádzačov 03 - Modified: 2022-07-29 09:16:36 - Feat.: - Title: U. S. Steel Košice mieri k udržateľnejšej budúcnosti. 04 - Modified: 2022-07-17 13:32:51 - Feat.: - Title: U. S. Steel stojí pred miliardovou investíciou, ktorú si vynútil Brusel. Oceliarom zostala jediná možnosť 05 - Modified: 2022-07-01 17:37:42 - Feat.: - Title: Šéfka odborov v bratislavskej záchranke: V zdravotníctve nie je jedno, kým sa nahradí odchádzajúci zamestnanec
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. december 2022 10:10