Zrekonštruujete verejnú budovu na zelenšiu a celý projekt zaplatíte len ušetrenými peniazmi. Ak však zníženou spotrebou energií neznížite aj náklady na prevádzku, nemusíte zaplatiť nič. Taký je princíp, na ktorom fungujú garantované energetické služby, ktoré sú podľa odborníkov budúcnosťou znižovania spotreby energií a tiež kľúčom k dosiahnutiu cieľov európskej energetickej únie.
Už len splnenie zelených cieľov na rok 2020 totiž podľa Komisie ušetrí v Únii 117 miliárd eur. Slovensko v porovnaní s krajinami ako Nemecko či Poľsko je na tom v závislosti od „nečistých“ zdrojov relatívne dobre. No na tom, že na Slovensku existuje veľký potenciál na realizáciu energeticky efektívnych projektov, sa zhodujú zástupcovia verejného aj súkromného sektora. Doteraz sa totiž u nás rekonštruoval len zlomok zastaraných budov. Problémom bol najmä nedostatok peňazí. Situáciu majú zmeniť nové pravidlá Bruselu aj širšie možnosti financovania.
Obnovuje sa len zlomok
Podľa platformy Budovy pre budúcnosť je na Slovensku viac ako 15-tisíc verejných budov. Ako upozornila na HNkonferencii o energetickej efektívnosti riaditeľka organizácie Kateřina Chajdiaková, iba štvrtina z nich dodnes prešla obnovou. Pritom 70 percent budov čakajúcich na rekonštrukciu tvoria nemocnice, školy či úrady. „Ide ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.