Mladí ľudia žijú čoraz dlhšie s rodičmi. Hlavným dôvodom je nedostatok financií na osamostatnenie sa. V rámci 28 krajín Európskej únie až tretina mužov vo veku 25 až 34 rokov žije s rodičmi.
Opačné pohlavie je na tom o čosi lepšie, len 20 percent mladých žien vo veku 25 až 34 rokov ešte stále neopustilo rodičovské hniezdo. V priemere zhruba tretina mladých v danom vekovom rozmedzí žije s rodičmi.
Väčší počet mladých, ktorí majú tendenciu zostať dlhšie s rodičmi, možno vysvetliť tým, že mnohí končia vyššie odborné vzdelávanie vo vyššom veku, ale v osamostatnení im bránia aj zvýšené náklady na prenájom alebo kúpu vlastnej nehnuteľnosti. Slovensko v tomto prípade je v štatistike na poprednom mieste.
"Mladí sa osamostatňujú stále neskôr. Súvisí to najmä s financiami. Mnohí majú problém byť finančne nezávislí do tridsiatky. Preto sme v rámci krajín EÚ na druhom mieste. Mladí Chorváti si držia prvenstvo, s vekom odchodu z rodičovského hniezda na úrovni 31,8 roku. U nás sa to pohybuje na úrovni 31 rokov," uvádza analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Slovensko na popredných miestach
Najmenej mladých v tzv. mama hoteli je v Dánsku (3,2 percenta), Fínsku (4,7 percenta) či Švédsku (šesť percent). Chorváti majú až 60 percent mladých vo veku 25 až 34 rokov neosamostatnených, žijúcich s rodičmi. Na Slovensku je to 57 percent. Nasleduje Grécko s viac ako 56-percentným podielom mladých v mama hoteli.
Najaktuálnejšie dáta Európskeho štatistického úradu za rok 2017 ukázali, že čoraz vyšší vek odchodu mladých z rodičovského hniezda je trendom v mnohých krajinách EÚ. V priemere k tomu dochádza vo veku 26 rokov.
Oproti Švédom, Dánom, Fínom či Luxemburčanom sa Slováci osamostatňujú zhruba o 10 rokov neskôr. Spomínané krajiny majú priemerný vek odchodu mladých vo veku 25 až 34 rokov na úrovni do 22 rokov. Súvisí to s lepšou životnou úrovňou, ale aj tým, že mnohí mladí po škole cestujú a spoznávajú svet.
Mladí narážajú na mnoho komplikácií
Mnoho mladých na Slovensku sa nedokáže osamostatniť, nakoľko štátna politika v oblasti nájomného bývania pre mladých stagnuje. Ak chcú vlastné bývanie, narážajú na mnoho komplikácií. Národná banka Slovenska sprísnila podmienky na získanie hypotéky, pričom je potrebné mať nasporených minimálne 10 percent z ceny nehnuteľnosti.
Mladí musia myslieť na šetrenie už počas vysokej školy, ak sa po jej skončení chcú čím skôr osamostatniť. Čím dlhšie obdobie, tým lepšie.
Podľa analytičky je zaujímavé, že s pribúdajúcim vekom sú práve mladí ľudia tí zodpovednejší. Podľa prieskumov si práve mladí ľudia do 29 rokov odložia mesačne najviac peňazí bokom, a to až 114 eur.
Dôvodmi sú nižšie náklady na život práve z dôvodu zotrvania v rodičovskom, zároveň sú však dosť zodpovední a môže im pomáhať aj situácia na pracovnom trhu. Mnohým firmám totiž chýbajú zamestnanci a sú ochotné platiť viac a mladí ľudia ochotnejšie menia zamestnávateľov, či sa prípadne aj sťahujú za prácou.