Stav zodpovedného podnikania už dlhé roky sleduje Slovenská obchodná a priemyselná komora. Po tom, ako nedávno ovenčila dvoch víťazov 17. ročníka Veľkej ceny SOPK za etiku v podnikaní, odovzdala aj 18 čestných uznaní ďalším účastníkom súťaže. Piatim z nich sme položili dve otázky: 1. Aké majú vaši zamestnanci možnosti navrhovať zlepšenia v oblasti etiky? 2. Aké nedostatky vidíte v slovenskom podnikateľskom prostredí a čo by ste z hľadiska etiky, keby ste mali tie páky, zmenili ako prvé? Pozrite si, ako odpovedali.
Ľudovít Francl, generálny riaditeľ Thyssenkrupp rothe erde Slovakia
1. Problematika etiky v podnikaní je naozaj veľká. Najmä v prostredí náchylnom na zákulisné dohovory, úplatky, rodinkárstvo. Náš koncern v tomto smere podniká na všetkých úrovniach kroky na ich odstránenie. Dôležité je, aby tým všetci zamestnanci žili a problémy chápali a vnímali. Potrebujeme, aby naši zamestnanci boli schopní a ochotní prijímať vlastné rozhodnutia na základe jasných princípov. Naše heslo je: radšej neprijmeme zákazku alebo benefit, ak je za nimi skryté riziko porušenia etických alebo compliance noriem. Dôležitý je však osobný príklad vedúcich. Preto máme vo firme compliance manažérov a dôverníkov. No myslím si, že každá firma je len zrkadlom spoločnosti, v ktorej žijeme. Ľudia, občania, zamestnanci často len nasledujú príklady z denného života spoločnosti, firmy a rodiny. Celkovo je to nikdy sa nekončiaci proces, kde je nám jasná anamnéza, ale forma terapie je dlhodobá.
2. Zodpovedné podnikanie pokrýva nielen úplatkárstvo, ale napríklad i ekológiu a ďalšie. Štátne orgány majú dostatok možností a spôsobov, ako...
Zostáva vám 85% na dočítanie.