Oceliarsky priemysel v súčasnosti čelí viacerým úskaliam. "Čelíme zložitým geopolitickým, ekonomickým a environmentálnym nástrahám,” povedal na konferencii European Steel Day 2019: Prechod k budúcnosti EU priemyslu Geert Van Poelvoorde, prezident Svetovej asociácie výrobcov ocele (Eurofer).
Na vrchole agendy tohtoročnej konferencie bola klesajúca spotreba ocele v 2019, narastajúce dovozy a potreba znižovať emisie oxidu uhličitého a nutnosť aby ich EU chápala ako globálne úskalia a aby neboli len neférovou záťažou európskych oceliarov, píše sa v tlačovej správe Euroferu.
„Uvedené záležitosti majú potenciál vymazať celé európske oceliarstvo. Na druhej strane nám však prinášajú aj veľkú príležitosť, pokiaľ sa chopíme tejto zmeny a využijeme ju na urýchlenie inovácií”, dodal Van Poelvoorde.
Konferencia oceliarov mala zastúpenie aj zo Slovenska. Zúčastnil sa jej prezident U. S. Steel Košice Jim Bruno. V Bruseli pripomenul, že každé pracovné miesto v hutníckom priemysle vytvára ďalších viac ako sedem nepriamych pracovných miest v iných odvetviach.
"Sú lokalizované práve v regiónoch, kde sa produkuje oceľ,“ tvrdí. Súčasná situácia práve pre tieto regióny môže znamenať sociálny problém. "Cítime zodpovednosť za našich zamestnancov, za ich rodiny a celé komunity, ktoré sú závislé na kondícii oceliarstva," povedal Bruno.
Bruno ďalej vysvetľuje, že oceliarsky priemysel je na historickej križovatke. "Ďalšia cesta môže viesť k rozvoju alebo krvácaniu priemyslu," tvrdí.
Prezident U. S. Steel Košice ďalej doplnil, že existujú riešenia a opatrenia, ktoré sú čiastočne v rukách vlád. "Priemysel vysvetľuje nerovnosť podmienok pre výrobcov z EU a mimo EU. Keďže k náprave zatiaľ nedošlo, musíme konať a chrániť našu budúcnosť,” doplnil Jim Bruno.