Mesto na juhu Slovenska, v nížine, v ktorom pravidelne padajú rekordy horúčav a ktoré má najvyšší počet slnečných dní v roku, sa môže javiť ako zvláštna lokalita na pozorovanie vesmíru. V Slovenskej ústrednej hvezdárni však nepotrebujú čakať, kým sa zotmí. Zameriavajú sa totiž na skúmanie tej najjasnejšej hviezdy na oblohe – samotného Slnka. Ako pracujú hvezdári, ako sa dá pozerať do Slnka a ako sa stať astronómom, sme si boli vyskúšať na vlastnej koži. Hoci nám z vysokoškolskej matematiky a fyziky naskakovali zimomriavky.
V súčasnosti na Slovensku existuje 16 hvezdární prístupných pre verejnosť. Aký je rozdiel medzi hvezdárňou a planetáriom? Hvezdáreň slúži aj na výskumné účely. Môžete v nej pozorovať hviezdy, mesiac či planéty rôznymi ďalekohľadmi a inými astronomickými zariadeniami. Planetárium je zobrazovacie zariadenie, ktoré demonštruje nočnú oblohu, súhvezdia či planéty a dopĺňa ich sprievodným slovom lektora.
My sme sa rozhodli pre Hurbanovo, sídlo Slovenskej ústrednej hvezdárne. Na miesto prichádzame o desiatej ráno. Generálny riaditeľ Marián Vidovenec nás už očakáva. Pri káve sa dozvedáme sa, že hvezdáreň v Hurbanove založil na sklonku 19. storočia vedec a cestovateľ Mikuláš Thege Konkoly. V jeho období patrila medzi najlepšie vybavené a vďak...
Zostáva vám 85% na dočítanie.