Africký mor ošípaných bol potvrdený už aj na Slovensku, informoval o tom rezort pôdohospodárstva.
"Výskyt ochorenia bol potvrdený laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu, kde bol pôvodca nákazy," informuje ministerstvo. Mor bol lokalizovaný v okrese Trebišov v obci Strážne v blízkosti hraníc s Maďarskom.
V tejto súvislosti boli vykonané už aj prvé opatrenia. Regionálna veterinárna a potravinová správa nariadila usmrtenie zvierat v chove a vytýčila ochranné pásmo a pásmo dohľadu. "Chovateľom v týchto pásmách budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy," uviedol rezort.
Africký mor ošípaných je aktuálne rozšírený prevažne v ázijských krajinách, podľa Zväzu spracovateľov mäsa (ZSM) však môže mať celosvetový dopad na ceny bravčového mäsa.
Situácia vo výskyte AMO u domácich ošípaných a diviakov sa od začiatku roku 2018 podľa riaditeľky ZSM Evy Forrai zhoršuje, najmä v Poľsku a na Ukrajine a výraznejšie aj v Rumunsku. Od začiatku roku 2019 bol AMO diagnostikovaný u 141 kusov ošípaných celkovo v 5 krajinách EÚ a u 3256 kusov diviačej zveri v rámci 10 krajín EÚ.
Forrai vysvetlila, že AMO dosiahol v celosvetovom meradle zatiaľ najväčší rozmer v histórii. Epidémia najviac postihla ázijské krajiny, pričom najviac zasiahnutý bol Vietnam a Čína. Od vypuknutia epidémie v Číne bolo utratených viac ako 7,4 milióna ošípaných.
Tieto čísla však stále nie sú konečné, pretože epidémiu AMO sa v ázijských krajinách stále nepodarilo zastaviť - účinná liečba zvierat voči tomuto ochoreniu zatiaľ stále neexistuje. Pre človeka však nebezpečný nie je.
Pripomenula, že AMO je vírusová, vysoko nákazlivá infekcia domácich ošípaných a divo žijúcich druhov diviakov, ktorá sa prejavuje sa rýchlym priebehom, s vysokými horúčkami, celkovou apatiou, slabosťou, hnačkami, pneumóniou a krvácaniami rôznej veľkosti a tvaru v podkoží, na slizniciach a v tkanivách rôznych orgánov. Choroba sa vyznačuje vysokými úhynmi na úrovni 85 až 100 percent.
V prípade výskytu AMO sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje respektíve obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa.