Trend poklesu nezamestnanosti na Slovensku z posledných mesiacov by sa mohol dočasne zastaviť. Predpokladajú to analytici. Dôvodom je najmä spomalenie ekonomického rastu, ktoré by mohlo schladiť tvorbu pracovných miest.
Už v júli tohto roka zostala miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne nezmenená, keď dosiahla 4,97 percenta a medziročne klesla len o 0,5 percentuálneho bodu. Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) však vývoj v uplynulom mesiaci zatiaľ nepotvrdzuje, že nastáva kríza.
Hoci zostáva miera nezamestnanosti na historicky najnižších úrovniach, podľa analytikov môže nastať mierny obrat. "V kontraste s predošlými obdobiami pozorujeme zreteľné zastavenie poklesov nezamestnanosti," priblížili analytici Národnej banky Slovenska (NBS).
Študenti môžu nezamestnanosť dočasne zvýšiť
"Zatiaľ čo v roku 2018 priemerný pokles nezamestnanosti za jeden mesiac dosahoval dvetisíc osôb, v prvom štvrťroku tohto roka to bolo už len 800 osôb. Od apríla 2019 sa už počet nezamestnaných neznížil vôbec," dodali analytici.
V auguste by mohla nezamestnanosť ešte stagnovať alebo mierne klesať. "Naopak, registrácia absolventov stredných škôl by ju mohla dočasne zvýšiť už v septembri, a to aj napriek očakávaniam, že slabnutie tohto efektu bude pokračovať aj tento rok," očakáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Zhoršovanie ekonomickej výkonnosti sa môže podľa analytikov NBS prejaviť v dopyte po pracovnej sile s určitým oneskorením. "Zvyšuje sa riziko, že sa v krátkom čase dostaví aj určitý nárast miery nezamestnanosti," predpokladajú.
Nové pracovné miesta na západe
Koršňák hovorí aj o prejavovaní sa štrukturálnych problémov na trhu práce. "Spomaľujúca ekonomika by mala generovať čoraz menej pracovných miest a postupne tak schladzovať aj domáci trh práce."
"Výraznejší nárast nezamestnanosti však stále neočakávame, aj vzhľadom nato, že aktuálny ekonomický rast je oveľa viac náročný na novú pracovnú silu v porovnaní s obdobím spred dekády," dodal analytik.
Nové pracovné miesta by mali podľa Koršňáka v nasledujúcich mesiacoch pribúdať najmä na západe krajiny, kde je už zásoba vhodnej pracovnej sily vyčerpaná, čo bráni i ďalšiemu poklesu nezamestnanosti v tomto regióne.
"V ekonomicky slabších regiónoch Slovenska sa naopak nedá vylúčiť, že by sme na prelome rokov mohli pozorovať i jemný nárast miery nezamestnanosti nad rámec tradičnej sezóny," myslí si Koršňák.
Podľa Koršňáka by sa tak mohla zvýrazniť heterogenita pracovného trhu na Slovensku.