Takmer pol storočia sa čakalo na využitie zabudnutého územia pod Bratislavským hradom. Areál s rozlohu takmer 3,3 hektára v lukratívnom prostredí v tesnej blízkosti Mosta SNP bol opustený od konca 60. rokov. Dnes po ňom brázdia stavebné stroje.
Nová štvrť ponúkne byty, administratívne priestory a novostavby. Pre budúcich majiteľov developer vybuduje 450 bytov.
V prvej z troch etáp je na pláne 208 bytov. Vznikne 700 parkovacích miest, ktoré doplnia prevádzky s rozlohou 9 700 štvorcových metrov. Kancelárske priestory zaberú deväťtisíc štvorcových metrov.
Developer má za cieľ prepojiť rozdelené centrum mesta a vytvoriť miesto, kde sa bude môcť stretávať široká komunita. Vznikne chýbajúca urbanistická štruktúra a Staré Mesto dostane ucelenú podobu. Z historického centra sa napojí pešie korzo smerom do podhradia.
Centrom celého projektu má byť pešia zóna, ktorá bude vybudovaná v súlade s okolím. Najvyššia budova by mala mať päť podlaží. Smerom do kopca sa bude výška budov postupne znižovať. Pri výstavbe fasád a budov sa použijú tradičné materiály ako brizolit, kameň či tehla, aké boli použité aj na Hrade. Materiál sa volí aj vzhľadom na to, že v okolí budúcej štvrte je mnoho historických pamiatok.
Oficiálny štart
Prvá fáza hrubých terénnych prác na objekte odštartovala už v auguste. Začína postupne od Rybárskeho cechu po Vodnú vežu. Súčasťou prác je odťaženie zeminy a časti skalného masívu až po bývalé parkovisko. „Všetky práce, ktoré prebehnú v prvej fáze, budú ukončené najneskôr do marca 2021,“ hovorí Juraj Juritka, šéf developmentu projektu Vydrica.
Zástupcovia developera na včerajšom brífingu zdôraznili, že 99 percent zeminy sa zrecykluje a znovu použije pri výstavbe Vydrice, prípadne pri iných stavebných projektoch v Bratislave.
Vedúci oddelenia stavieb u developera Daniel Horník zas uviedol, že odvoz materiálu zásadne neovplyvní plynulosť premávky. Príprava územia na novú výstavbu bude pokračovať prekládkou a uložením nových sieťových vedení pre plyn, vodu, klimatizáciu a ďalšie rozvody.
Zhodnotiť územie sa rozhodli spoločnosť Vydrica Development, vlastník pozemkov a developerská spoločnosť Lucron, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny Iko Real Estate.
Investor už v apríli 2019 informoval, že celkové ukončenie výstavby je v pláne na rok 2024. Zároveň uviedol, že ráta s nákladmi na výstavbu v sume približne 200 miliónov eur. Predpokladaný termín dokončenia prvej etapy je v druhom kvartáli roku 2022.
Pamiatky zostanú
Príbeh oživenia Vydrice sa začína v roku 2002. Vtedy lučenecká firma Avant kúpila územie za 6,92 milióna eur od mesta Bratislava. O dva roky neskôr kúpila pozemky firma Vydrica. V roku 2010 sa na verejnosti zjavili prvé vizualizácie projektu.
Na južnom úpätí hradného vrchu je jedna z najstarších gotických pamiatok – Vodná veža. Investor sa zaviazal, že pamiatku zachová, a tvrdí, že v nej vznikne kultúrny priestor.
Počíta sa, že súčasťou štvrte bude napríklad galéria a remeselná ulička. Na území projektu sa konali tri archeologické výskumy, ktoré boli bez výsledku. Počas výstavby bude prítomný archeologický dozor.