Niektoré podnikateľské zväzy upozornili na zhoršujúcu sa výkonnosť firiem a na negatívne dopady takzvaného sociálneho balíčka, ktorý len niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami presadila vládna koalícia.
Zhoršenie vývoja ekonomiky oproti skorším odhadom predpokladá aj vláda.
"Kríza v chemickom odvetví nie je predo dvermi, ale už začala. Účet za pokračovanie politiky závodov v predvolebnom nadbiehaní voličom zaplatia v konečnom dôsledku obyvatelia tejto krajiny stratou pracovných miest a rastom nezamestnanosti," uviedol zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenska.
Rast nákladov
Podľa zväzu chemičkám rastú mzdové náklady pri poklese produktivity práce, pričom podnikom z chemického a farmaceutického priemyslu na Slovensku klesli v prvom polroku tržby medziročne o 2,5 percenta.
Na Slovensku pracuje v tomto odvetví viac ako 44-tisíc ľudí. Medzi popredné chemičky v krajine patrí spoločnosť Duslo zo skupiny Agrofert, ktorá v septembri oznámila, že zastavuje investície do svojho rozvoja.
Zdôvodnila to vysokými cenami elektriny a rastom nákladov na pracovnú silu v súvislosti s rôznymi opatreniami vlády.
Zvýšenie minimálky
Slovenská vláda tento týždeň rozhodla o zvýšení minimálnej mzdy od budúceho roka na 580 eur zo súčasných 520 eur. V absolútnom vyjadrení ide o najvyšší nárast v novodobej histórii Slovenska.
Toto zvýšenie zasiahne i firmy, ktoré platia lepšie, ako iné. Od minimálnej mzdy sa odvíjajú napríklad príplatky za prácu zamestnancov cez víkend alebo v noci, ktoré od minulého roka tiež výraznejšie stúpli.
Slovenský zväz pekárov označil rast minimálnej mzdy za bezohľadný zásah do stability potravinárskeho sektora.
Podľa poľnohospodárskej a potravinárskej komory väčšina potravinárskych firiem bude nútená rokovať s odberateľmi o zvýšení predajných cien svojich výrobkov, pretože nemá rezervy na pokrytie rastúcich nákladov.
Automobilový priemysel
Slovenský zväz automobilového priemyslu už skôr kritizoval návrhy poslancov vládnej koalície, ktorí chcú nadviazať minimálnu mzdu na vývoj priemernej mzdy v krajine a ktorí tiež navrhli predĺžiť dĺžku dovolenky pre časť zamestnancov.
Automobilový priemysel je hlavným motorom rastu slovenského hospodárstva.
Slovenské ministerstvo financií aj národná banka opakovane zhoršili výhľady vývoja domácej ekonomiky. Dôvodom je hlavne očakávané oslabenie zahraničného dopytu, na ktorom je hospodárstvo závislé.
Tento vývoj sa zrejme prejaví aj na trhu práce, hoci miera nezamestnanosti v krajine je teraz pod piatimi percentami. Pohybuje sa tak blízko rekordného minima.
Mafra Slovakia, vydavateľ Hospodárskych novín, je súčasťou holdingu Agrofert.