Fico chcel z vianočného príspevku postupne vytvoriť 13. dôchodok. Má to stáť: Ročne zhruba 80 miliónov eur Realita: Hoci rezort práce zatiaľ nedosiahol transformáciu vianočného príspevku pre dôchodcov na 13. dôchodok, dôchodcovia si predsalen prilepšia. Napriek víziám premiéra Fica však nepôjde o dvojnásobok. Maximálny možný príspevok bude aj tento rok vo výške sto eur. Na vianočný príspevok však bude mať nárok viac ľudí, pretože sa odvíja od priemernej mzdy, ktorá aj v minulom roku stúpla. Príčinou neplnenia sľubu je aj koniec jednofarebnej vlády Smeru. „Každá politická strana, ktorá je súčasťou vládnej koalície, musela istým spôsobom ustúpiť z niektorých výziev, ktoré boli súčasťou volebných programov. To je do istej miery aj osud trinásteho dôchodku, ktorý nie je súčasťou aktuálneho vládneho programu,“ povedal minister práce Ján Richter.Dreamstime
StoryEditor

Hrubý národný dôchodok dosiahol v minulom roku cez 88,3 miliardy eur

21.10.2019, 16:40
Autor:
TASRTASR
Údaj o hrubom národnom dôchodku predstavuje dôchodky subjektov ekonomiky SR z tuzemska aj zo zahraničia. Údaj zároveň slúži ako podklad pre výpočet návrhu rozpočtu EÚ.

Slovenská republika spresnila a doplnila dáta o hrubom národnom dôchodku (HND) SR za roky 2010 až 2018. Informovalo o tom oddelenie komunikácie Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

HND SR v roku 2018 dosiahol hodnotu 88,304 miliardy eur. Dáta o HND za predošlé obdobie od roku 2010 boli upravené podľa medzinárodnej metodiky v intervale od -0,9 percenta po +1,4 percenta HND z dôvodu zásadných úprav vyplývajúcich z veľkej revízie hrubého domáceho produktu (HDP) a rutinných metodických zmien.

Údaje o HND zverejňujú a spresňujú členské štáty EÚ vždy v pravidelnom jesennom termíne a predkladajú ich Európskej komisii a Eurostatu. Za SR dáta predkladá ŠÚ SR.

SR, ako aj všetky členské krajiny EÚ, poskytuje každý rok Európskej komisii (Eurostatu) údaje o HND a jeho zložkách v termíne k prvému októbru vrátane Správy o kvalite údajov o HND.

Kým údaj o HDP vyjadruje celkovú výkonnosť ekonomiky vytvorenú na území SR, údaj o HND predstavuje dôchodky subjektov ekonomiky SR z tuzemska aj zo zahraničia. Údaj o HND zároveň slúži ako podklad pre výpočet návrhu rozpočtu EÚ.

V najnovších údajoch sú zapracované výsledky veľkej benchmarkovej revízie, ktorú ŠÚ SR vykonal v septembri 2019 na základe použitia nových zdrojov a vylepšených metód v časovom rade rokov 2010 až 2017. Okrem toho sú zohľadnené zmeny v rokoch 2016 a 2017 z dôvodu rutinných úprav použitím aktualizovaných informácií zo štatistických a administratívnych zdrojov údajov.

Vplyv uvedených zmien na HND je vyčíslený v Správe o kvalite HND 2019. HND sa vypočíta z hodnoty HDP odpočítaním prvotných dôchodkov platených rezidentskými inštitucionálnymi jednotkami nerezidentským jednotkám a pripočítaním prvotných dôchodkov prijatých rezidentskými jednotkami zo zahraničia.

Prvotné dôchodky do zahraničia v sebe zahŕňajú odmeny zamestnancov, dôchodky z majetku a dane z produkcie a dovozu platené inštitúciám EÚ. Na druhej strane, prvotné dôchodky prijaté zo zahraničia zahŕňajú odmeny zamestnancov, dôchodky z majetku a subvencie z inštitúcií EÚ.

Uvedené informácie SR poskytuje podľa článku 2 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) o harmonizácii hrubého národného dôchodku v trhových cenách. Viac informácií je možné získať na internetovej stránke ŠÚ SR.

01 - Modified: 2023-05-31 15:15:38 - Feat.: - Title: Záujem Európy o ruský trh opäť rastie. No Slovensko ide opačne, objavili sme iné trhy 02 - Modified: 2023-05-17 13:24:38 - Feat.: - Title: Stupienok porazených: Slovensko narušilo pobaltskú hegemóniu, horší sú len Lotyši 03 - Modified: 2023-05-02 13:59:51 - Feat.: - Title: Prečo Smer pred piatimi rokmi nebojoval proti drahým potravinám? 04 - Modified: 2023-04-26 14:31:56 - Feat.: - Title: Hirman: Slovensko patrí ku krajinám s najmenším nárastom cien energií 05 - Modified: 2023-04-19 09:53:27 - Feat.: - Title: Inflácia v Európe: Maďarsko je suverénne najhoršie, na Slovensku klesla pod 15 percent (+grafy)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 22:51