StoryEditor

Intel tvrdí, že v obvinení EK sú faktické chyby

27.07.2007, 14:16
Autor:
TASRTASR
Európska komisia uviedla vo svojej žalobe proti Intelu nesprávne fakty, tvrdí hlavný právny zástupca koncernu Bruce Sewell. Podľa EK Intel zneužíval svoje dominantné postavenie na trhu počítačových procesorov v konkurenčnom boji so svojím rivalom AMD.

Komisia zaslala Intelu zoznam námietok. Toto je prvý procesuálny krok, ktorý môže viesť k pokute vo výške až 10 % z celkového ročného obratu spoločnosti.
EK obviňuje Intel z toho, že výrobcom počítačov poskytoval výrazné zľavy, aby kupovali jeho procesory architektúry x86. Ďalej, že platil výrobcom počítačov za to, aby odkladali alebo úplne rušili produktové rady využívajúce čipy od AMD a že svoje vlastné čipy predával strategickým výrobcom serverov hlboko pod cenu.
Intel tvrdí, že jeho obchodné praktiky neporušujú zákony, a privítal možnosť definitívne odpovedať na obvinenia svojho hlavného konkurenta. Okrem toho hlavný právny zástupca Intelu Bruce Sewell tvrdí, že v obvinení zaslanom EK sú faktické chyby. Podľa neho sa v obvinení objavujú domnienky o cenách a výrobných nákladoch, ktoré komisia nesprávne pochopila.
Samotná EK uvádza, že v niektorých oblastiach nemá dostatok podkladov, a preto sa jej tvrdenia zakladajú na domnienkach. Sewell povedal, že Intel bude spolupracovať s EK, aby jej mohol objasniť svoje stanovisko.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. september 2023 14:17