HN/Radoslav Petrík
StoryEditor

Spomalenie ekonomiky zatiaľ nenúti zamestnávateľov prepúšťať, ukazuje prieskum

02.11.2019, 11:36
Autor:
TASRTASR
Firmy nie sú nútené v dôsledku slabšieho hospodárskeho rastu pristúpiť k prepúšťaniu.

Spomalenie rastu slovenskej ekonomiky by sa zatiaľ nemalo podpísať pod výrazné prepúšťanie v podnikoch.

Ak sa firmy rozhodnúť pristúpiť k znižovaniu počtu zamestnancov, o prácu vo veľkých firmách pravdepodobne prídu ľudia v skúšobnej dobe alebo dohodári.

Ukázal to prieskum, ktorý pre TASR dala vypracovať ČSOB banka na vzorke 617 respondentov.

Firmy nie sú nútené v dôsledku slabšieho hospodárskeho rastu pristúpiť k prepúšťaniu.

Túto možnosť v prieskume uviedlo až 87,5 percenta opýtaných, urobiť tak musí iba 12,5 percenta firiem. Spomedzi nich viac ako tretina uviedla, že prepúšťať plánuje nevýkonných zamestnancov, ďalších 18 percent firiem prepustí dohodárov a 18 percent firiem sa rozlúči so zamestnancami v skúšobnej dobe.

Z hľadiska veľkosti obratu sa do prieskumu zapojilo málo malých firiem.

V prípade veľkých podnikov plánuje prepúšťať zamestnancov v skúšobnej dobe 18 percent firiem, 34 percent spomedzi týchto zamestnávateľov plánuje prepustiť brigádnikov. V prípade stredne veľkých firiem pätina prepustí dohodárov.

Prieskum tiež ukázal, že ak sa firmy rozhodnú znižovať stavy, najviac by sa to malo dotknúť Trnavského (19,6 percenta) a Prešovského kraja (18,9 percenta).

Väčšina firiem sa však naprieč krajmi zhodla, že nie sú nútení prepúšťať. Najvýraznejšie túto možnosť uviedli firmy v Nitrianskom, Bratislavskom a Žilinskom kraji.

01 - Modified: 2025-12-02 16:30:00 - Feat.: - Title: Českým a slovenským milionárom pomohli akciové trhy 02 - Modified: 2025-11-28 09:10:21 - Feat.: - Title: Toto je 10 najspoľahlivejších SUV, ktoré si môžete kúpiť. Podľa reálnych skúseností 03 - Modified: 2025-11-20 13:52:16 - Feat.: - Title: Slovensko patrí medzi 40 najaktívnejších krajín v adopcii umelej inteligencie 04 - Modified: 2025-11-20 07:48:49 - Feat.: - Title: Štátny prieskum ide proti prúdu. Meria silný Hlas aj KDH, do parlamentu by sa dostalo až deväť strán 05 - Modified: 2025-11-19 14:19:21 - Feat.: - Title: Slováci chcú pokojné Vianoce. Až 64 percent nakupuje tam, kde presne vedia, čo ich čaká
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2025 18:15