StoryEditor

Turecko siaha po plyne v Eastringu

03.11.2019, 23:00
Keď si turecký partner rezervuje kapacity v plynovode Eastring, spravilo by to projekt už teraz ekonomicky atraktívnym, hovorí pre HN Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ Eustreamu.

Takto pred rokom Eustream ohlasoval viacero noviniek. Slovensko-poľský plynovod, slovensko-maďarské prepojenie, pokrok v Eastringu. Kam sa projekty odvtedy posunuli?
Vlani v septembri sme začali s výstavbou slovensko-poľského prepojenia, ktorá odvtedy úspešne napreduje. Máme za sebou prípravu celého 103 kilometrov dlhého pracovného pruhu, archeologický a pyrotechnický prieskum a naplno prebiehajú zváračské práce. Veríme, že na konci roka by sme mohli mať uloženú v zemi takmer tretinu celého plynovodu. Práce sa zároveň rozbehli aj na poľskej strane, takže ideme podľa plánu, čo je dobrá správa pre celú strednú Európu.


Vlani ste avizovali vyšší záujem trhu o využívanie maďarsko-slovenského plynovodu. Ako sa tu vyvíja situácia?
Podobne ako pri poľskom plynovode, aj pri tomto prepojení bol primárny cieľ v posilnení bezpečnosti dodávok, teda ako prevencia prípadnej krízy. No plynovod čoraz viac začína plniť aj svoju komerčnú funkciu. Dnes dosahujú požiadavky na kapacitu takmer maximálne objemy plynovodu, ktoré preto chceme zvyšovať.


Čo spôsobilo náhly nárast záujmu?
Ovplyvňujú to dva aspekty. Dopyt po preprave z juhu na Slovensku súvisí napríklad s očakávaným plynovodom BRUA, teda prepravou zemného plynu z Čierneho mora smerom do západnej Európy. Tým, že naša trasa sa do tohto plánu hodí a už existuje, bol o ňu prejavený záujem. Rastúci záujem sa zároveň prejavuje aj na opačnej strane, teda v smere zo Slovenska do Maďarska.


A čo veľký projekt Eastring?
Je to ambiciózny a náročný projekt, ktorého podstata spočíva v obojsmernom prepojení oblasti, ktorou je Turecko, s prístupom k obrovským zásobám zemného plynu a miestami najväčšej spotreby, teda Európskou úniou. Do prijatia investičného rozhodnutia nás čaká ešte veľa krokov, no očakávame, že z dlhodobého hľadiska bude význam takéhoto projektu narastať. Preto v ňom pokračujem...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-12-08 16:34:25 - Feat.: - Title: Fínsko zvažuje, že bude povoľovať vývoz zbraní do Turecka. Ankara ním podmieňuje súhlas s rozšírením NATO 02 - Modified: 2022-12-08 16:12:37 - Feat.: - Title: Filip Sulík už nie je CEO platformy Youdare. Kritika nás vyburcovala, atakujeme 100-tisíc užívateľov, tvrdí startup 03 - Modified: 2022-12-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Komu sa oplatí hypotéka a pri akom príjme ju dostanete? Pre HN odpovedajú experti 04 - Modified: 2022-12-08 09:53:31 - Feat.: - Title: Šéf digitalizácie Ukrajiny pre HN: Proti Rusom bojujú aj bežní ľudia pomocou našej mobilnej aplikácie 05 - Modified: 2022-12-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Prvý veľký hráč ukázal časť finálneho cenníka. Naznačuje januárové zdraženie elektriny aj plynu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 03:25