Takto pred rokom Eustream ohlasoval viacero noviniek. Slovensko-poľský plynovod, slovensko-maďarské prepojenie, pokrok v Eastringu. Kam sa projekty odvtedy posunuli?
Vlani v septembri sme začali s výstavbou slovensko-poľského prepojenia, ktorá odvtedy úspešne napreduje. Máme za sebou prípravu celého 103 kilometrov dlhého pracovného pruhu, archeologický a pyrotechnický prieskum a naplno prebiehajú zváračské práce. Veríme, že na konci roka by sme mohli mať uloženú v zemi takmer tretinu celého plynovodu. Práce sa zároveň rozbehli aj na poľskej strane, takže ideme podľa plánu, čo je dobrá správa pre celú strednú Európu.
Vlani ste avizovali vyšší záujem trhu o využívanie maďarsko-slovenského plynovodu. Ako sa tu vyvíja situácia?
Podobne ako pri poľskom plynovode, aj pri tomto prepojení bol primárny cieľ v posilnení bezpečnosti dodávok, teda ako prevencia prípadnej krízy. No plynovod čoraz viac začína plniť aj svoju komerčnú funkciu. Dnes dosahujú požiadavky na kapacitu takmer maximálne objemy plynovodu, ktoré preto chceme zvyšovať.
Čo spôsobilo náhly nárast záujmu?
Ovplyvňujú to dva aspekty. Dopyt po preprave z juhu na Slovensku súvisí napríklad s očakávaným plynovodom BRUA, teda prepravou zemného plynu z Čierneho mora smerom do západnej Európy. Tým, že naša trasa sa do tohto plánu hodí a už existuje, bol o ňu prejavený záujem. Rastúci záujem sa zároveň prejavuje aj na opačnej strane, teda v smere zo Slovenska do Maďarska.
A čo veľký projekt Eastring?
Je to ambiciózny a náročný projekt, ktorého podstata spočíva v obojsmernom prepojení oblasti, ktorou je Turecko, s prístupom k obrovským zásobám zemného plynu a miestami najväčšej spotreby, teda Európskou úniou. Do prijatia investičného rozhodnutia nás čaká ešte veľa krokov, no očakávame, že z dlhodobého hľadiska bude význam takéhoto projektu narastať. Preto v ňom pokračujem...
Zostáva vám 85% na dočítanie.