Ako vnímate vývoj v oblasti kolektívneho investovania na Slovensku v ostatných rokoch?
Vývoj kolektívneho investovania na Slovensku za posledné roky reflektoval vývoj na svetových kapitálových trhoch a bol podobný ako vo väčšine krajín Európy. V prostredí nízkych úrokových sadzieb badať jednoznačný príklon k investíciám do zmiešaných fondov na úkor investícií do fondov peňažného trhu a čiastočne aj na úkor čistých dlhopisových investícií. Takže v minulosti konzervatívny prístup k investovaniu sa mení v prospech dynamických a rizikovejších investícií. Dnes je tento pomer veľmi podobný tomu, ako ho vidíme v iných rozvinutých krajinách Európy.
V porovnaní so zahraničím je počet správcovských spoločností u nás primeraný a je aj adekvátne konkurenčné prostredie?
V Slovenskej asociácii správcovských spoločností máme v súčasnosti 24 členov, z toho je šesť domácich správcovských spoločností. V ponuke na slovenskom trhu je 656 rôznych fondov, čo podľa nášho názoru vytvára zdravé a dostatočné konkurenčné prostredie.
Aký zmysel má v súčasnosti investovať do fondov peňažného trhu a do dlhopisov, keď sú úroky také nízke? Plnia v súčasnosti iba funkciu ochrany portfólia či dokážu priniesť aj výnos?
To, že úroky na vkladoch sú nízke, prípadne základná sadzba ECB je v zápornom teritóriu, neznamená, že by výnosy vo fondoch peňažného trhu, prípadne v dlhopisových fondoch boli nezaujímavé. Napríklad koncom októbra 2019 bol priemerný ročný vážený výnos vo fondoch peňažného trhu na úrovni 1,82 percenta, vo fondoch krátkodobých investí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.