Opozičné hnutie OĽaNO vyzýva ministra financií, aby neznevažoval parlament zavádzajúcim rozpočtom. Neverí mu totiž už ani Európska komisia (EK). Uviedol to hovorca hnutia Matúš Bystriansky v reakcii na zverejnenú jesennú prognózu EK.
EK sa podľa OĽaNO svojou jesennou prognózou zaradila medzi inštitúcie a opozíciu, ktoré neveria naplánovanému deficitu v rozpočte na budúci rok. Hnutie OĽaNO vyzýva ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby nepredkladal na rokovanie Národnej rady (NR) SR rozpočet, ktorý o budúcoročnom plánovanom deficite zavádza. "Minister by mal predložiť prepracovaný rozpočet, ktorý sa bude opierať o pravdivé údaje," uviedol poslanec NR SR za OĽaNO Eduard Heger.
Európska komisia sa podľa OĽaNO jasne vyjadrila, že neverí návrhu rozpočtu pre budúci rok. Deficit odhaduje na viac ako dvojnásobnej úrovni než tej, ktorú predstavuje v navrhovanom rozpočte minister financií Ladislav Kamenický.
Podľa Hegera sa tak naplnil rad kľúčových inštitúcií - Národná banka Slovenska (NBS), Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) a najnovšie aj Európska komisia, a všetky sa zhodli, že deficit v plánovanom rozpočte na budúci rok je nereálny a v skutočnosti bude podstatne vyšší.
"Dosluhujúca vláda odovzdáva rozvrátené verejné financie. Aj podľa slov Európskej komisie bude Slovensko naďalej porušovať sankčné pásmo dlhovej brzdy. Jednoznačne sa potvrdzujú naše slová, že vláda Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd trestuhodne nevyužila úrodné roky a zanecháva za sebou prázdnu špajzu," dodal Heger.
Aj podľa mimoparlamentnej strany PS-Spolu štát hospodári zle a minister financií Kamenický si pomáha kreatívnym rozpočtovaním, ktoré môže Slovensko zaradiť do klubu nezodpovedných krajín EÚ. Koalícia PS-Spolu sa zaväzuje k zodpovednému hospodáreniu. Nebude zvyšovať daňové zaťaženie, ale len meniť jeho zloženie. Zníži napríklad daňovo-odvodové zaťaženie práce.
Podľa Miroslava Beblavého je od začiatku Kamenického rozpočet nerealistický. "Odhadovaný deficit Komisie na úrovni 1,2 percenta potvrdzuje, že rozpočet ministra financií Kamenického nemá ani cenu papiera, na ktorom je vytlačený. A to nám Európska komisia dokonca predpovedá lepší vývoj ekonomiky ako naše ministerstvo. Smer nás radí týmito krokmi do klubu nezodpovedných krajín EÚ," povedal Beblavý.
EK v rámci prezentácie svojich jesenných hospodárskych prognóz pre krajiny EÚ vo štvrtok uviedla, že v roku 2020 sa deficit slovenských verejných financií zvýši na 1,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) v dôsledku zavedenia fiškálnych opatrení vlády znižujúcich daňové zaťaženie a zavádzajúcich minimálne dôchodky.
Podľa predpokladov sa štrukturálne saldo v tomto roku zhorší o 0,2 percenta HDP takmer na 1,8 percenta HDP. V roku 2021 sa celkový deficit zvýši o 0,1 percenta HDP.
Komisia tiež predpokladá, že pomer verejného dlhu k HDP zostane na ústupe vďaka tempu nominálneho hospodárskeho rastu. Experti z Bruselu odhadujú, že tento rok uvedený pomer klesne na 48,1 percenta, v roku 2020 na 47,3 percenta a v roku 2021 dosiahne hranicu 46,9 percenta.