Eustream žalobou spochybnil postup daňového úradu pri výpočte osobitného odvodu firmy za rok 2013. Argumentoval, že jeho zisk, z ktorého sa osobitný odvod počíta, vzrástol nie vďaka lepšiemu hospodáreniu, ale v súvislosti s dodržaním európskej legislatívy ohľadom oddelenia dodávateľských a prepravných činností. Informoval o tom portál postoj.sk.
Bratislavský krajský súd žalobe Eustreamu v roku 2015 vyhovel, verdikt o dva roky neskôr ale zmenil Najvyšší súd. Eustream tento rok uspel so sťažnosťou na Ústavnom súde, ktorý verdikt Najvyššieho súdu zrušil, pretože sa ním porušili práva firmy.
Podľa Ústavného súdu totiž Najvyšší súd rozhodol aj na základe vyjadrenia finančnej správy, ktoré mu bolo poslané až po stanovenej lehote a ku ktorému sa už Eustream teda nemohol vyjadriť.
V obnovenom konaní následne Najvyšší súd ešte v lete zmenil svoje predchádzajúce rozhodnutie a potvrdil spomínaný verdikt krajského súdu, ktorý dal pred štyrmi rokmi za pravdu Eustreamu.
Súd upozornil okrem iného na ustanovenia príslušnej smernice Európskej únie, podľa ktorého by v stanovených prípadoch nemalo dochádzať k zdaneniu aj pri rozdeľovaní či pri prevodoch majetku. Eustream, ktorý zaisťuje okrem iného tranzit ruského plynu cez Slovensko ďalej do západnej Európy, najnovšie súdne rozhodnutie zatiaľ nekomentoval.
Podľa portálu postoj.sk orgány finančnej správy ešte budú musieť verdikt súdu premietnuť do praxe, pričom súdnym rozhodnutím sú viazané. Eustream medzitým spomínaný odvod zaplatil štátu, ktorý by mu ho mal vrátiť.
Osobitný odvod vo výške 4,356 percenta zo zisku z vybraných činností uvalila v roku 2012 na firmy z regulovaných sektorov ekonomiky vrátane energetiky vtedajšia jednofarebná vláda premiéra Roberta Fica.
Pred tromi rokmi potom Ficov ďalší, koaličný kabinet presadil predĺženie platnosti osobitného odvodu a prechodné zdvojnásobenie jeho sadzby na 8,712 percenta ročne, ktorá sa ale postupne znižuje.