Slováci si oproti roku 1989, kedy vo vtedajšom Československu padol komunistický režim, môžu teraz v priemere za svoj plat dovoliť viac. Kúpyschopnosť obyvateľstva počas 30 rokov od Nežnej revolúcie stúpla. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky.
"Minulý rok sme reálne zarábali o zhruba 30 percent viac ako v roku 1989. Priemerne zarábajúci Slovák si v súčasnosti môže dovoliť zo svojho zárobku kúpiť viac tovaru a služieb než pred revolúciou," uviedla analytička Jana Glasová.
V priemere sa tak životná úroveň Slovákov zvýšila. Tento ukazovateľ podľa analytičky skresľuje skutočnosť, že veľa Slovákov priemernú mzdu nedosiahne. Priemerný plat na Slovensku stúpol na 1062 eur v tohtoročnom prvom polroku z 3142 niekdajších československých korún v roku 1989.
Kým platy na Slovensku od Nežnej revolúcie stúpli zhruba desaťnásobne, ceny tovarov a služieb sa v tomto období v priemere zvyšovali pomalšie. Reálne zárobky Slovákov presiahli úroveň roku 1989 až v roku 2007, a to z dôvodu, že v 90. rokoch spotrebiteľské ceny stúpali rýchlejšie ako zárobky.
Podľa analýzy na výraznú väčšinu potravín musia teraz Slováci odpracovať kratšiu dobu než v roku 1989. Výnimkou sú napríklad mlieko, zemiaky a čokoláda. Slováci rýchlejšie zarobia aj na elektroniku a automobily. Naopak od pádu komunizmu prudko zdraželi byty a domy, podľa Glasovej ale odpadlo čakanie v poradovníkoch na pridelenie bývania.
"Čo sa za roky od revolúcie nepochybne zmenilo smerom k lepšiemu, je kvalita a dostupnosť tovarov a služieb. Množstvo tovarov, a to nie len luxusných, bolo za socializmu len veľmi ťažko dostupné. Nedostatok mäsa, ovocia, vybavenia domácností či hračiek nútil ľudí stáť v dlhých radoch pred obchodmi," uviedla analytička.
Životnú úroveň podľa nej ovplyvňuje tiež nezamestnanosť a trh práce. Kým za socializmu nezamestnanosť prakticky neexistovala, na začiatku 90. rokov sa dostala až na dvojciferné hodnoty. V súčasnosti sa miera nezamestnanosti pohybuje okolo piatich percent.