Nápady o rozpočtovom provizóriu v roku 2020 sú scestné. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy minister financií Ladislav Kamenický v diskusii s predsedom poslaneckého klubu opozičného hnutia OĽaNO Eduardom Hegerom.
"Nápady, aby sme mali radšej rozpočtové provizórium, považujem za absolútne scestné, čo viem aj argumentačne podložiť. Keď som preberal v máji tohto roku kreslo ministra financií, tak už v tomto období mi Národná banka Slovenska hovorila o tom, že budeme mať deficit na úrovni 0,7 percenta hrubého domáceho produktu. Ja som sa snažil doručiť v tomto roku deficit na úrovni O,68 percenta HDP, budúcoročný rozpočet sme nastavili na úrovni, ktorú predpokladá zákon o rozpočtových pravidlách, čiže na úrovni 0,49 percenta HDP. Ja si za týmto rozpočtom stojím," priblížil Kamenický.
Opozícia hovorí o najhoršom rozpočte
Podľa Hegera je schválený štátny rozpočet na rok 2020 asi najhorším rozpočtom, aký Slovensko kedy malo, a to z dvoch dôvodov.
"Jednak preto, že 'zanecháva úplne prázdnu špajzu' a jednak preto, že je v ňom veľa klamlivých údajov, a to najmä nadhodnotené príjmy a podhodnotené výdavky. Budúci minister financií sa na tento rozpočet nebude môcť vôbec spoľahnúť a bude ho musieť celý prepracovať," zdôraznil Heger.
"Ak by sa slovenské zlato aj dostalo na Slovensko, tak ho štát určite nebude používať ako prvú rezervu. Použije akékoľvek iné rezervy. Zlato by sa dalo použiť v prípade nejakých geopolitických napätí, teda keď je cena zlata najvyššia," poznamenal Kamenický k téme možného prevezenia slovenského zlata z Bank of England.
Slovenské zlato je podľa Hegera "zástupnou politickou témou".
"NBS nie je viazaná žiadnym uznesením Národnej rady. Ona urobí tak, ako uzná za vhodné. Ona sama od tejto témy 'dáva ruky preč' a povedala, že nedáva zmysel. Ak sa zlato dovezie na Slovensko, doplatia na to občania, pretože sa s ním nebude dať obchodovať, navyše ho bude treba skladovať a strážiť, čo bude stáť peniaze. V súčasnosti generuje aspoň 5 miliónov eur ročne," upozornil Heger.
Kamenický o minimálnom dôchodku
Zvýšenie minimálneho dôchodku, keď sa zároveň rozšíri aj počet jeho poberateľov, nebude podľa Kamenického stáť diskutovaných 150 miliónov eur.
"Nie je to pravda. Inštitút pre finančnú politiku prepočítal a zistil dopad na štátny rozpočet vo výške 80,5 milióna eur," spresnil Kamenický.
Pripustil, že sa novým spôsobom výpočtu minimálneho dôchodku oslabuje princíp zásluhovosti, je to však "prosociálne opatrenie".
Podľa Hegera majú v súčasnosti ľudia problém vyžiť aj zo zvýšených minimálnych dôchodkov. "My ako hnutie OĽaNO jasne hovoríme, že minimálne 2 miliardy eur sú vo výbere DPH, ktoré každý rok uchádzajú. Tu by sa dalo pre ľudí urobiť omnoho viac," dodal opozičný poslanec Heger.